Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

2022 rok nie jest łaskawy dla kierowców zawodowych

2022 rok nie jest łaskawy dla kierowców zawodowych. Sprawdź, za co możesz stracić prawo jazdy.

Nie tylko kwoty mandatów wzrosły wraz z 1 stycznia tego roku. Zmieniły się również przepisy dotyczące zatrzymania prawa jazdy, które dotyczą kierowców zawodowych. Obecne regulacje zakładają kary finansowe oraz zabranie prawa jazdy na trzy miesiące. Za co można ja stracić?

Czas pracy kierowców

Rejestrowanie danych, które dotyczą czasu pracy kierowców zawodowych odbywa się z pomocą tachografu. Sprawdza się, czy kierowca przestrzega norm dotyczących czasu pracy prowadzenia pojazdu, a także przerw oraz okresu odpoczynku. Wszelka ingerencja w działanie tachografu zaburza prawidłowe monitorowanie aktywności kierowcy zawodowego.

I to właśnie on bierze odpowiedzialność za wszystkie przewozy, również pasażerskie. Kierowca musi być świadomy ryzyka, jakie wynika z prowadzenia pojazdu niezgodnie z normami. Wszelkie fałszowanie lub ukrywanie rzeczywistego czasu pracy to nie tylko przejaw nieuczciwej konkurencji, ale także stwarzanie realnego zagrożenia bezpieczeństwa na drodze, nie tylko swojego, ale również innych uczestników.

Kierowca, który jest zmęczony ma spowolnione reakcje, co znacznie wpływa na jego zdolność do prowadzenia pojazdu. Ten, który prowadzi pojazd przez kilkanaście godzi, bez snu, stwarza realne ryzyko spowodowania wypadku. Taką sytuację porównuje się nawet do stanu nietrzeźwości i prowadzenia pojazdu.

Nowe przepisy są surowe

Od Nowego Roku obowiązują ostrzejsze regulacje dla kierowców zawodowych. Ci, którzy będą stosowali niedozwolone praktyki narażają się nie tylko na karę grzywny, ale również na utratę prawa jazdy na czas 3 miesięcy.

Ustawa z dnia 2 grudnia 2021 roku zmieniająca ustawę Prawo o ruchu drogowych oraz niektóre inne ustawy informuje, że zatrzymanie prawa jazdy będzie przewidziane wobec kierowcy, który podczas dziennego czasu prowadzenia pojazdu wykonującego przewóz, wyposażonego w tachograf:

  • Nie rejestruje za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań odnośnie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi.
  • Używa cudzej karty kierowcy, a także co najmniej dwóch własnych kart, cudzej wykresówki lub kilku wykresówek jednocześnie.
  • Korzysta z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu, zmienionego oprogramowania, które umożliwiają lub powodują podrabianie lub przerabianie danych, które są rejestrowane przez tachograf.
  • Odłącza tachograf.

 

Zmiany mają na celu szybką oraz nieuchronną reakcję na najpoważniejsze naruszenia, które są ujawniane w trakcie kontroli drogowych. Wprowadzenie tak rygorystycznych kar ma zniechęcić zarówno kierowców zawodowych, jak i zatrudniających ich przedsiębiorców, do stosowania niedozwolonych praktyk. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl