Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Będą duże problemy z półprzewodnikami w przyszłym roku!

Będą duże problemy z półprzewodnikami w przyszłym roku!

Pandemia koronawirusa bardzo mocno wpłynęła na branżę motoryzacyjną. Wiele sektorów musiało ograniczyć lub całkowicie wstrzymać swoją działalność. Do tej pory rynek próbuje się podnieść po kryzysie, jednak wciąż boryka się z brakiem półprzewodników dla nowo wyprodukowanych aut osobowych. Przyszły rok niestety nie zapowiada się lepiej…

Branża motoryzacyjna mocno osłabiona

Rynek motoryzacyjny odpowiada za 10% światowego zapotrzebowania na półprzewodniki. Jednak właśnie w tej branży ich brak lub problem z dostępnością może się skończyć ogromnymi stratami. Przyczyną jest wciąż… pandemia koronawirusa, która zmusiła producentów do wstrzymania produkcji. Gdy światowa gospodarka próbowała się podnieść po kryzysie, a popyt na nowe samochody był znacznie mniejszy, producenci samochodów anulowali swoje zamówienia na półprzewodniki niezbędne do produkcji pojazdów.

Spowodowało to spadek popytu na części samochodowe. Jednak skorzystali na tym producenci komputerów, smartfonów, serwerów, itp. To właśnie oni najmocniej zaspokajali apetyt konsumentów, którzy coraz intensywniej czerpią z nowej, cyfrowej, rzeczywistości.

Producenci samochodów nie obudzili się w porę

W drugiej połowie 2020 roku produkcja i sprzedaż samochodów znów zaczęła rosnąć, a zapasy półprzewodników z kolei - topnieć. Zanim producenci aut się obudzili i chcieli wznowić swoje anulowane zamówienia, to większość półprzewodników trafiła w ręce innych klientów. A to spowodowało, że znaleźli się w długiej linii oczekujących na dostawy.

Brak dostępnych półprzewodników, niezbędnych do produkcji samochodów, wpłynął negatywnie na cały proces produkcyjny, nie tylko go opóźniając, ale miejscami nawet całkowicie wstrzymując. Ludzie chcieli kupić nowy samochód, lecz nie mieli w czym wybierać…

Problem nie zniknie

Niestety kryzys związany z dostępnością półprzewodników będzie również odczuwalny w przyszłym roku. A co za tym idzie – rynek nie będzie mógł nadążyć za rosnącym popytem na nowe samochody. Pojazdy elektryczne, których zakupem interesuje się coraz więcej osób, wymagają dwukrotnie większej liczby półprzewodników, niż tradycyjne auta spalinowe. I jeśli producenci samochodowi nie będą podejmować żadnych kroków względem firm produkujących półprzewodniki, wówczas cały świat będzie musiał zmierzyć się z brakiem dostępności nowych pojazdów.

Zwiększenie mocy produkcyjnych rozwiąże problem?

Obecnie coraz więcej polityków na całym świecie próbuje odnaleźć sposób na zakończenie niedoboru półprzewodników, a także ograniczenie strat gospodarczych, które wynikają z ich niedoboru. Unia Europejska postawiła sobie za cel podwojenie produkcji półprzewodników w swoim obszarze i jeśli te plany się powiodą, wówczas będzie ona odpowiedzialna za produkcję 20% światowego zapasu półprzewodników.

Skąd będą na to środki? Otóż na sfinansowanie tej inwestycji środki mają pochodzić z funduszy, które są przeznaczone na odbudową gospodarek państw członkowskich UE, które ucierpiały w wyniku trwania pandemii koronawirusa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl