Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Czy flota musi ubezpieczać leasingowe pojazdy?

Czy flota musi ubezpieczać leasingowe pojazdy?

Leasing to jedna z najpopularniejszych metod zakupu przedmiotów lub maszyn niezbędnych w wykonywaniu działalności gospodarczej.  Jednym z najpopularniejszych rzeczy, które brane są w leasing są samochody. Zwłaszcza we flotach firmowych. Ten sposób jest najbardziej opłacalny dla przedsiębiorców i nie ma się co temu dziwić. Pozostaje jedno pytanie – czy flota musi ubezpieczać leasingowe pojazdy?

Ubezpieczenie w ramach leasingu

Bardzo często bywa tak, że przedmioty wzięte w leasing są już ubezpieczone przez firmy, które oferują to rozwiązanie lub przez oferowanie klientom przystąpienia do umowy ubezpieczenia grupowego, które jest zawarte przez spółkę leasingową lub kierując do samodzielnego ubezpieczenia przedmiotu przez leasingodawcę.

Jednak leasingobiorcy także bardzo często na własną rękę zawierają umowę ubezpieczenia z zakładami ubezpieczeń. Często w takiej sytuacji wykorzystuje się model umowy generalnej, w ramach którego leasingodawca będzie negocjował warunki ubezpieczenia finansowanego pojazdu.

Co na to prawo?

Przepisy nie regulują tego, kto powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia, ani który podmiot powinien pełnić rolę ubezpieczającego. Nie ma również dokładnych zapisów o tym, na czyj rachunek taka umowa powinna zostać zawarta.

Wśród samochodów leasingowych największą popularnością cieszą się auta osobowe. W przypadku brania pojazdu w leasing należy się zastanowić, kto powinien go ubezpieczyć – firma leasingowa, leasingobiorca czy bezpośredni użytkownik samochodu.

Czyje ryzyko ma zostać ubezpieczone?

Podejmując decyzję trzeba pomyśleć o tym, czyje ryzyko ma być ubezpieczone. Ponieważ umowa ubezpieczenia stanowi ochronę w sytuacji zajścia ryzyka, które jest określone w umowie. Może ono polegać na uszkodzeniu pojazdu lub przeniesienia odpowiedzialności cywilnej za szkodę wyrządzoną innemu uczestnikowi ruchu drogowego w wyniku poruszania się pojazdem w nieprawidłowy sposób.

Samochód leasingowy to majątek tego podmiotu, który go finansuje. To właśnie on jako właściciel rzeczy powinien być tym, którego ryzyko jest chronione w umowie ubezpieczenia.

Jednak w sytuacji, w której niezbędne jest poniesienie odpowiedzialności cywilnej, wówczas użytkownik lub posiadacz auta powinni mieć zapewnioną ochronę ryzyka, którą zapewnia im umowa ubezpieczenia OC. I ta umowa powinna być zawarta przez użytkownika pojazdu lub na jego rachunek, np.: w formie grupowego ubezpieczenia.

Pojazdy we flocie nie muszą być ubezpieczane przez firmy, natomiast bardzo ważnym jest to, by zapewnić użytkownikowi pojazdu ochronę ubezpieczenia ryzyka w trakcie jego użytkowania. Chcąc jednak samodzielnie zawiązać umowę ubezpieczenia z firmą ubezpieczeniową można to zrobić, włączając w to warunki leasingodawców. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl