Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Czy w 2022 roku warto jeszcze wykupić pojazd firmowy?

Czy w 2022 roku warto jeszcze wykupić pojazd firmowy?

Coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się, czy faktycznie warto wykupić firmowe auto z leasingu. Nowe przepisy związane z Polskim Ładem nie ułatwiają tej decyzji, ale z kolei sytuacja na rynku motoryzacyjnym nie napawa optymizmem. Jak wygląda sytuacja, czy warto wykupić auto z leasingu, czy lepiej szukać nowszych modeli na rynku wtórnym?

Chcesz wykupić auto? Masz dwie opcje do wyboru.

Przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą lub jest wspólnikiem spółki cywilnej, decydując się na leasing samochodu ma dwie opcje wykupu pojazdu do wyboru. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub majątku prywatnego. Niezależnie od wybranego wariantu koszt będzie identyczny. Jednak przy drugiej możliwości trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

Chcąc wykupić auto na osobę prywatną, które używane się w prowadzonej działalności, leasingobiorca może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu 20% wydatków związanych z eksploatacją pojazdu i odliczyć 50% podatku VAT z faktur, które je dokumentują.

A jeśli decyduje się na wykup na prowadzoną działalność i chce wykorzystywać auto prywatnie, wówczas będzie miał znacznie więcej korzyści. Dokładniej – otrzyma możliwość wliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty wykupu oraz w 75% wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu. To dobry pomysł w dobie wysokich cen benzyny oraz postępującej inflacji. Dodatkowo, leasingobiorca może wówczas odliczyć 50% VAT z faktury za wykup pojazdu i 50% VAT z faktury dokumentującej wydatki związane z wykorzystywaniem samochodu w firmie.

Są również wady w obu rozwiązaniach

Przy zakupie od majątku firmowego należy zapłacić podatek dochodowy i składkę zdrowotną w przypadku sprzedaży auta przed upływem 6 lat, które są liczone od końca miesiąca, w którym wycofano pojazd z działalności.

Kupując samochód na dane prywatne, również należy mieć na uwadze ten obowiązek, który będzie pozbawiony możliwości wliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty wykupu i odliczenia podatku VAT z faktury za zakup auta.

Wykup auta z leasingu a Polski Ład

Zmiany, które spowodował Polski Ład wystraszyły wielu przedsiębiorców. Wielu z nich martwi się o to, czy wykup samochodu po zakończeniu leasingu jest w ogóle opłacalny. Nie ma jednak powodów do zmartwień, gdyż zmiany nie dotyczą zasad wykupu pojazdów z leasingu. Wykup pojazdu jest wciąż opłacalny, zwłaszcza w dobie obecnej sytuacji na rynku motoryzacyjnym, na którym auta używane drożeją, a nowych wciąż brakuje. Wykup auta z leasingu będzie znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem.

Z kolei niekorzystne zmiany dotyczą obciążeń podatkowych przy dalszej odsprzedaży takiego auta. Przed Polskim Ładem przedsiębiorca, który wykupił pojazd na cele prywatne, mógł go odsprzedać po upływie 6 miesięcy i nie był zobowiązany do opodatkowania transakcji podatkiem dochodowym. Obecnie musi ponieść opłaty.

Kiedy najlepiej wykupić samochód?

Obecnie nie ma to już większego znaczenia, kiedy samochód zostanie wykupiony z leasingu. Przedsiębiorca podpisując umowę dobiera indywidualnie harmonogram spłat oraz moment możliwości wykupu.

Zwykle minimalny okres trwania umowy leasingowej to 2 lata, jednakże trzeba mieć na uwadze że nawet po jej zakończeniu kwota wykupu wciąż będzie wysoka. Zatem lepiej zobowiązać się do dłuższej umowy i tym samym zyskać mniejszą kwotę wykupu pojazdu po jej zakończeniu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl