
Dlaczego floty coraz chętniej inwestują w busy elektryczne?
Elektromobilność rośnie w popularność! To trend w skali międzynarodowej, który będzie się rozwijał coraz szybciej. Inwestycje w rynek pojazdów nisko lub zero emisyjnych są chętniej realizowane i większość firm coraz śmielej decyduje się na wprowadzenie elektrycznych pojazdów do swojej floty.
Unia Europejska konsekwentnie realizuje strategię społeczno-gospodarczą, której zadaniem jest wspieranie elektromobilności. Wprowadzane są odpowiednie regulacje prawne oraz wsparcie dla miast i przewoźników, które ma się opierać na dopłatach do zakupu pojazdów elektrycznych. Dodatkowym powodem, który przyspiesza rozwój tego trendu, jest wzrastająca świadomość ekologiczna w społeczeństwie.
Elektryczna Polska
Na końcu 2020 roku w Polsce funkcjonowało 18 875 samochodów elektrycznych. W ostatnim miesiącu poprzedniego roku 53% w polskiej flocie niskoemisyjnych samochodów znalazły się auta w 100% elektryczne BEV (10 041 sztuk) oraz pojazdy hybrydowe plug-in (8 834 sztuk). Z kolei, we flocie transportu ciężkiego i dostawczego znalazło się 839 pojazdów.
Zielone floty to przyszłość!
- Zdajemy sobie sprawę, że rosnąca liczba elektrycznych pojazdów we flotach nie jest już odległą przyszłością. Z zainteresowaniem przyglądamy się nowym inwestycjom w elektryczne samochody dostawcze i kibicujemy rozwojowi branży elektromobilnych flot w Polsce - informuje Jakub Wesołowski, Flotis.
Na inwestycję w branżę elektromobilną zdecydowała się już firma kurierska DHL Parcel Polska. Kilka lat temu kurierzy mogli korzystać z elektrycznych rowerów, a dwa lata temu wprowadzono elektryczne Mercedesy e-Vito. A obecnie we flocie znajdują się już nowe 33 MAN-y eTGE o ładowności 950 kg. I to nie koniec, do końca tego roku, marka chce wprowadzić 150 elektryków do swojej floty, a w następnym latach już 500.
- Zainteresowanie elektrycznymi samochodami, we flotach branży KEP, to świadomy krok w kierunku wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, mających na celu poprawienie zarówno jakości usług, jak i ich wpływu na środowisko. Jestem przekonany, że wraz z wprowadzeniem dotacji, coraz więcej dużych graczy będzie się decydowało na ten krok. - dodaje Jakub.
Nie tylko DHL zdecydował się wprowadzić elektryczne pojazdy do swojej floty. Na to samo działanie zdecydowało się również DPD Polska, które zwiększyło swój park pojazdów o nowe 50 vanów eVito Furgon Mercedes-Benz. Marka łącznie posiada już 100 takich pojazdów.
Kiedy się opłaca zelektryfikować flotę?
PSPA przeprowadziło badanie „ELAB Miasto Czystego Transportu”, które sprawdzić opłacalność komercyjnego wykorzystania pojazdów elektrycznych w Polsce i regionie CEE. W ramach badania 6 samochodów przejechało 24,5 tys. kilometrów w 18 tygodni, mając sprawdzić, m.in. całkowite koszty posiadania samochodów elektrycznych i spalinowych (TCO), ocenić ich wpływ na środowisko, a także zweryfikować wyzwania idące za wprowadzeniem parku elektrycznych samochodów we flocie.
Jednym z partnerów badań zostało Renault, które dostarczyło samochody elektryczne: osobowe Zoe, dostawcze Kangoo Z.E. oraz Master Z.E.
Wyniki badania potwierdziły, że inwestycja w elektromobilność przynosi korzyści nie tylko dla środowiska i klimatu, ale również poprawia jakość życia mieszkańców miast. Dodatkowo przeanalizowana została masa przewożonego ładunku na zużycie energii przez dostawcze elektryki. Wyniki wskazały, że w przypadku lekkich aut elektrycznych każde dodatkowe 100 kg masy ładunku podnosiło zużycie energii o około 7%. W przypadku ciężkich samochodów dostawczych o 5,25%.
I najważniejsze – badanie wykazało, że inwestycja w elektromobilność może przynieść znaczne korzyści finansowe. Wyższe ceny zakupu aut EV są bardzo mocno rekompensowane przez niższe koszty eksploatacji, które zazwyczaj obciążają firmy.
Jakie są dalsze plany rozwoju elektromobilności we flotach?
PSPA informuje, że w najbliższych latach powinno się pojawić kilkadziesiąt tysięcy sztuk elektryków na polskich drogach. Aby to przyspieszyć niezbędne będzie uproszczenie procedur zakupu samochodów elektrycznych oraz rozwój ładowarek EV. Z pewnością nowelizacja ustawy o elektromobilności wraz ze wsparciem ze środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla zakupu elektryków będzie ogromną pomocą, zwłaszcza dla przedsiębiorców.