Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Efekt nowego taryfikatora: pracodawcy boją się o utratę prawa jazdy swoich kierowców

Efekt nowego taryfikatora: pracodawcy boją się o utratę prawa jazdy swoich kierowców

Kierowca, który utraci prawo jazdy, będzie miał niemały problem. Również jego pracodawca straci dobrego pracownika i narazi się na straty finansowe. Wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów i punktów karnych spowodowało wzrost zainteresowania przedsiębiorców monitorowaniem stylu jazdy swoich kierowców w trasie.

Kierowcy pilnują prędkości?

Z początkiem roku w życie wszedł nowy taryfikator mandatów. Wyższe stawki za przekroczenia prędkości wzbudziły obawę wśród polskich kierowców, a ta przerodziła się w zmianę nawyków za kółkiem. Coraz więcej zmotoryzowanych zaczęło pilnować odpowiedniej prędkości jazdy, zwłaszcza w obszarze zabudowanym, stosując się do najpowszechniejszego limitu 50 km/h. Czy zawodowi kierowcy również zdjęli nogę z gazu?

 - Przeprowadziliśmy badanie na próbie 15 000 pojazdów flotowych, które korzystają z naszego monitoringu GPS Flotis.pl i porównaliśmy średnie prędkości jazdy sprzed okresu wprowadzenia nowego taryfikatora punktów karnych oraz kilka dni po nim. Okazuje się, że pierwsze dni po wprowadzeniu aktualizacji w taryfikatorze nie spowodowały zmian w stylu jazdy kierowców pojazdów służbowych – mówi Jan Lemański Flotis.pl

Punkty karne od 17 września tego roku będą się utrzymywać na koncie kierowcy przez dwa lata od dnia uiszczenia grzywny. Nie będzie możliwości zredukowania ich liczby na kursach doszkalających. Wciąż trwają prace nad ustawą, która miałaby zawierać satysfakcjonujące rozwiązanie.

Celem wprowadzenia zmian w taryfikatorze jest wzmocnienie bezpieczeństwa na polskich drogach poprzez wyeliminowanie groźnych nawyków kierowców, stwarzających zagrożenie dla nich samych oraz innych uczestników ruchu drogowego.

I jednym z efektów aktualizacji ustawy jest wzrost zainteresowania przedsiębiorców wdrożeniem monitoringu GPS firmowych pojazdów. Umożliwi to m.in. bieżące sprawdzanie stylu jazdy kierowcy, stanu technicznego pojazdu oraz kontrolowanie spalania paliwa.

 Nie odnotowaliśmy jeszcze zmian w zachowaniach kierowców flotowych w pierwszych dniach od wprowadzenia aktualizacji stawek i punktów karnych w taryfikatorze. Zauważyliśmy jednak, że szefowie zaczynają już myśleć o uprawnieniach do kierowania pojazdami swoich pracowników. - mówi Jan Lemański, Flotis.pl - W ostatnim czasie odnotowaliśmy więcej zapytań od klientów na temat funkcji monitoringu, które alarmują o przekroczeniach prędkości i niskim stylu jazdy. Ponadto, nasza analiza wykorzystania tych funkcji przez obecnych klientów, wskazuje na zauważalny wzrost klikalności w raporty stylu jazdy. Do tego zjawiska przyczynił się zarówno nowy taryfikator, jak i wysokie ceny paliw. Słaby styl jazdy to często wysokie spalanie oraz szybsze wyeksploatowanie pojazdu, a co za tym idzie - wyższe koszty w przedsiębiorstwie - dodaje.

Inwestycja w monitoring pojazdów GPS jest znacznie bardziej opłacalna, zwłaszcza w dobie wysokich kar za przekroczenia prędkości. Nie chcąc narażać firmy na straty finansowe oraz utratę dobrych pracowników, znacznie lepiej mieć bieżący wgląd w styl ich jazdy oraz eliminować niebezpieczne nawyki.

Nie dziwi to, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na takie innowacyjne rozwiązanie, wspierając się również wewnętrznymi szkoleniami edukującymi kierowców w zakresie bezpieczeństwa jazdy.

Szukasz monitoringu pojazdów? Skontaktuj się z nami! Doradzimy i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl