Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Elektryki droższe od konwencjonalnych aut?

Elektryki droższe od konwencjonalnych aut?

Wciąż obecne są wysokie obawy względem zakupu i kosztów użytkowania samochodów elektrycznych. Właśnie one najczęściej zniechęcają Polaków do zakupu elektrycznych pojazdów. Czy faktycznie tak jest? Ostatni rok wiele zmienił, możecie się zdziwić!

Niższe koszty użytkowania elektryka?

Zeroemisyjny samochód obecnie kosztuje właściciela znacznie mniej niż w przypadku spalinowego odpowiednika. Przede wszystkim, zaoszczędzić można paliwie i serwisowaniu. Auta elektryczne wręcz redukują te wydatki.

Wśród polskich menedżerów flot najczęściej pojawiającą się obawą przed zakupem elektryka jest ta o wysokim koszcie zakupu pojazdu. I owszem, niektóre elektryki kosztują więcej niż auta spalinowe, jednak i to uległo już zmianie.

Dofinansowanie do pojazdów elektrycznych zmieniło rynek

Program „Mój elektryk” oferujący dofinansowanie do zakupu samochodów elektrycznych zarówno dla osób fizycznych, jak i firm czy instytucji, mocno zmienił rynek zeroemisyjnych pojazdów w Polsce. Dofinansowanie do zakupu auta elektrycznego w kwocie 225 tys. zł wynosi 18 750 zł lub 27 tys. zł dla osób, które zadeklarują średni roczny przebieg większy niż 15 000 km.

Auta dostawcze nie były objęte limitem cenowym, lecz dofinansowanie do ich zakupu wynosi 20% kosztów kwalifikowanych (czyli nie więcej niż 50 tys. zł) lub 30% kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 70 tys. zł), jeśli przyszli właściciele zadeklarują minimalny roczny przebieg na poziomie 20 000 km.

Średni całkowity koszt utrzymania auta elektrycznego

Zrównuje się z pojazdem spalinowym po około roku. W wynajmie koszt używania samochodu elektrycznego może być na starcie niższy niż w przypadku klasycznych aut. A jeśli mamy do dyspozycji własną ładowarkę oraz panele fotowoltaiczne, to mamy do dyspozycji samowystarczalny pojazd.

Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić nawet 7 tysięcy złotych kosztów rocznie, w porównaniu z koniecznością tankowania samochodu spalinowego.

Poza tym – samochód zasilany prądem jest nie tylko oszczędny, ale również ekologiczny.

 

Wnioski? Inwestycja w zakup samochodu elektrycznego wraz z otrzymanym dofinansowaniem z tytułu programu „Mój elektryk” zwróci się już do roku użytkowania samochodu, w porównaniu ze swoim spalinowym odpowiednikiem. Nastąpi to szybciej, jeśli mamy do dyspozycji własną ładowarkę oraz fotowoltaikę. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl