Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Elektryki okiem przedsiębiorców – czy warto w nie inwestować?

Elektryki okiem przedsiębiorców – czy warto w nie inwestować?

Samochody elektryczne wciąż nie są bardzo popularne w naszym kraju. Większość Polaków obawia się ich posiadania, ze względu na ograniczoną liczbę ładowarek i stacji ładowania, a także ogromny koszt ich zakupu. Jednak… przedsiębiorcy nie dzielą tych obaw. Trzy czwarte ankietowanych w badaniu magazynu „Fleet” potwierdza, że inwestycja w elektryki poprawi ich konkurencyjność. Jak jeszcze postrzegają auta elektryczne biznesmeni?

 

Rozwój elektromobilności to trend

I to jeden z najważniejszych na rynku europejskim w sektorze motoryzacji. W Polsce również jest obecny, lecz wciąż w mniejszym stopniu. Na koniec września w naszym kraju zarejestrowano ponad 15,3 tysiące osobowych samochodów elektrycznych. Daje to wynik dwukrotnie większy, niż w ubiegłym roku, a nawet trzykrotnie w porównaniu z 2019 rokiem.

Magazyn „Fleet” przeprowadził badanie wśród 80 fleet managerów oraz innych specjalistów branży flotowej. Celem badania miało być wykazanie opinii odnośnie elektromobilności oraz zastosowania telematyki we flotach zeroemisyjnych.

72% badanych jeszcze nie użytkuje pojazdów elektrycznych, natomiast co czwarty ankietowany posiada już zelektryfikowaną flotę w swoim przedsiębiorstwie.

Emisja CO2 na niższym poziomie

Polskie firmy flotowe nie podlegają ogólnym limitom emisji CO2. Mniejszość z nich podlega ustawie o elektromobilności. Aż 16% ankietowanych to bardzo wysoki wynik, a to daje optymistyczne nadzieje, iż liczba elektryków w firmowych flotach będzie wzrastać.

Badani są za tym, by z pomocą elektrycznej floty redukować emisję CO2 do środowiska. Jednak wciąż barierę stanowi wysoki koszt zakupu pojazdów elektrycznych.

Dofinansowanie wspomoże inwestycję w elektryki?

78% ankietowanych w badaniu magazynu „Fleet” zgodnie przyznaje, że na rozwój rynku EV pozytywnie wpłynęłoby dofinansowanie, a także pełne odliczenie VAT. Ciekawym pomysłem wydaje się być również dofinansowanie do kosztów ładowania, darmowe parkingi oraz możliwość poruszania się buspasami.

Nadzieję niesie rządowy projekt „Mój elektryk”, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez wsparcie finansowe przedsięwzięć opierających się na zakupie lub leasingu nowych pojazdów zeroemisyjnych.

Posiadanie elektryka to niższe koszty

Wielu specjalistów branży flotowej zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie elektryków we flocie obniża TCO. Widoczne jest zwłaszcza mniejsze zużycie paliwa, rozumianego również jako energia elektryczna. Poza tym aspektem zmniejszeniu ulegają także koszty serwisowe, a także wolniej spada wartość pojazdów.

Dodatkowym plusem jest fakt, że auta elektryczne mają niższe stawki ubezpieczenia, niż ich spalinowe odpowiedniki.

Firmy chcą inwestować w elektryki

Pomimo braku możliwości uzyskania atrakcyjnych dopłat na zakup pojazdów elektrycznych, większość firm chce dokonać tej inwestycji w formie zakupu lub wynajmu, w najbliższych trzech latach.

Jednak wciąż zdecydowana większość optuje za zakupem lub wynajmem samochodów hybrydowych, które ich zdaniem stwarzają większe możliwości, ze względu na dwutorowy format zasilania – prąd oraz paliwo.

Wciąż widocznym jest, że wśród kupujących auta elektryczne w Polsce, dominują przedsiębiorcy. Coraz więcej firm decyduje się na dokupienie elektryków, a jeśli jeszcze ich nie posiada w swojej flocie, to rozważa zmianę w ciągu najbliższych kilku lat. Samochody elektryczne przynoszą nie tylko realne korzyści dla flot – TCO znacznie spada, ale także dla środowiska – zmniejszona zostaje ilość emisji CO2 przez floty. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl