Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Epidemia koronawirusa zmienia floty małych i średnich przedsiębiorstw

Epidemia koronawirusa zmienia floty małych i średnich przedsiębiorstw

Sektor MŚP odczuł najmocniej wpływ pandemii koronawirusa. Niestety negatywnie wpłynęła ona również na floty w tym sektorze. Obecnie sytuacja rysuje się już lepiej, jednak wciąż niepewność zmian powoduje, że małe i średnie przedsiębiorstwa liczą każdą złotówkę, zanim ją wydadzą. A to z kolei odbija się mocniej na budżecie przeznaczonym na zakup i utrzymanie służbowych pojazdów.

Pandemia spowodowała konieczność redukcji kosztów utrzymania flot

W raporcie Carefleet z 2020 roku, który specjalizuje się we flotach samochodowych, możemy przeczytać, że prawie połowa firm z sektora MŚP przyznaje, że pandemia znacznie wpłynęła na sposób zarządzania flotami. Prawie ¼ deklarowała konieczność ograniczenia do minimum pozyskania nowych aut lub całkowitego wstrzymania.

5% firm przyznało również, że kryzys spowodowany pandemią koronawirusa zmienił sposób finansowania pozyskanych samochodów. Przedsiębiorcy musieli zrezygnować z zakupu z własnych środków, na rzecz leasingu lub wynajmu długoterminowego.

Mniejsze firmy decydowały się na zakup aut droższych i bardziej bezpiecznych. Większe z kolei zredukowały swoje budżety.

Co wpłynęło na tę decyzję?

Ograniczenie budżetów floty na pozyskanie nowych samochodów wynikało między innymi z mniejszej dostępności nowych pojazdów, a także przerwania łańcuchów dostaw komponentów, które były niezbędne do ich produkcji.

Zakup nowego samochodu był utrudniony, zwłaszcza gdy w firmie brakowało pieniędzy. Efektem było rozszerzenie przebiegów firmowych aut, które przestały być wymieniane na nowe.

Pandemia wpłynęła również na wynajem krótko- i długoterminowy

Zmniejszone zainteresowanie wynajmem krótkoterminowym pojazdów spowodowane było sporymi ograniczeniami w turystyce. Wynajem długoterminowy również borykał się z mniejszym zainteresowaniem, jednak nie aż takim, by mówić o kryzysie.

W przypadku wynajmu krótkoterminowego większość klientów to osoby prywatne. Lockdown znacznie ograniczył ich możliwości przemieszczania się, co przełożyło się również na zmniejszoną potrzebę podróżowania wynajętym pojazdem.

Wzrost digitalizacji we flotach MŚP

W trakcie pandemii konieczność eliminacji kontaktów międzyludzkich spowodowała przyspieszenie cyfrowej transformacji. W sektorze MŚP rozpoczęto zarządzanie flotami przez Internet oraz infolinię. Usprawniony został proces komunikacji, zwłaszcza, że klienci mogli korzystać z usług firm przez portal internetowy, indywidualną platformę lub przez telefon.

Sytuacja się poprawia

Z danych raportu firmy Carefleet ponad 17% firm chce kupić jeden samochód, 8% rozważa zakup od 2 do 5 pojazdów, jednak to już firmy, które w swoim parku posiadają od 20 do 50 aut. Jedynie garstka przedsiębiorców rozważa zakup 6 i więcej pojazdów.

Firmy, które nie obudziły się w porę z wymianą pojazdów flotowych nie muszą się już martwić. Po kryzysie związanym z wstrzymaniem produkcji pojazdów oraz części samochodowych, sytuacja na rynku zaczęła się poprawiać i obecnie już jest w czym wybierać.

Wynajem długoterminowy zyskał na pandemii

Pandemia mocno wpłynęła na dochody wielu firm, zwłaszcza w sektorze MŚP. Nie chcąc wydawać pieniędzy na zakup nowego auta, wielu przedsiębiorców zdecydowało się na leasing, ale również na wynajem długoterminowy.

Leasing to podstawowa forma finansowania zakupu flot w przypadku MŚP. Jednak w dobie pandemii niektórzy leasingobiorcy decydowali się na przedłużenie umowy najmu samochodu, któremu kończył się kontrakt 2 lub 3 letni.

Wynajem długoterminowy to świetny sposób na zapewnienie sobie mobilności w firmie, bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy. Dodatkowo przedsiębiorcy nie są również zaskakiwani awarią samochodu lub zniszczeniem czy uszkodzeniem, ponieważ tym zajmuje się firma oferująca wynajem długoterminowy.

Jak wyglądają scenariusze pocovidowe?

Najpewniej potrzeby firm na środki transportu będą niższe. Istnieje szansa, że nawet 50% podróży służbowych zostanie zniesionych. W dobie tak rozwiniętej digitalizacji nie trzeba jechać do klienta, gdy można spotkać się online na prezentacji.

Wiele firm z sektora MŚP będzie wciąż decydować się na wynajem długoterminowy, oddając wszystkie działania operacyjne konsultantom firm wynajmujących pojazdy. Spowodowane będzie to wyzwaniem zarządzania na odległość, a także brakiem możliwości wprowadzenia drogich systemów czy oprogramowania do zarządzania zdalnego firmowymi pojazdami. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl