Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Ile pojazdów korzysta z e-TOLL? Możecie się zdziwić!

Ile pojazdów korzysta z e-TOLL? Możecie się zdziwić!

 

Obowiązek e-TOLL wszedł w życie 1 grudnia 2021 roku. Od tego dnia kierowcy pojazdów osobowych zostali zobowiązani do regulowania płatności za przejazdy płatnymi odcinkami autostrad korzystając z e-TOLL. W systemie poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych zarejestrowano ponad 1 mln 620 tys. pojazdów. Rządowy cel został osiągnięty.

Ile pojazdów korzysta z e-TOLL?

Najnowsze dane wskazują na to, że 81% użytkowników systemu stanowią pojazdy ciężkie, powyżej 3,5 tony. Jest ich ponad 1 mln 320 tys. Pojazdów osobowych jest znacznie mniej – 300 tys., co stanowi pozostałe 19% użytkowników e-TOLL.

Liczba zarejestrowanych kont przekroczyła 643 tys., a samą aplikację pobrało 976 tys. Aplikację e-TOLL Bilet PL pobrało 273 tys. zmotoryzowanych. Dużą popularnością cieszą się również urządzenia pokładowe typu OBU/ZSL, z których korzysta ponad 732 tys. kierowców.

Cel Ministerstwa Finansów został osiągnięty – na dzień 10 stycznia 2022 roku w systemie e-TOLL zarejestrowano 1,6 mln pojazdów.

Ile kosztował e-TOLL, a ile viaTOLL?

Wdrożenie systemu kosztowało 285 mln zł, planowo miało wynieść 448 mln zł. Koszt miesięcznego utrzymania e-TOLL to 10,5 mln zł.

Poprzedni system, czyli viaTOLL, wdrożono za 1,5 mld zł, a jego miesięczny koszt utrzymania wynosił 20 mln zł.

Tysiąc kar z e-TOLL w ciągu miesiąca

Od 1 grudnia 2021 roku przeprowadzono już 17,6 tys. kontroli wniesienia opłat za autostrady zarządzane przez GDDKiA, przez kierowców pojazdów osobowych. Wykryto 1 143 wykroczenia, a zgodnie z cennikiem kar państwowych, każdy kierowca popełniający wykroczenie musiał zapłacić karę w wysokości 500 zł. Łącznie to 570 tys. zł wpływu z kar za niedostosowanie się do wymogów e-TOLL.

Większość kar została nałożona w wyniku nie zarejestrowania się i nie wykupienia biletu. Jedynie w 43 przypadkach powodem nałożenia kary było zasłanianie tablic rejestracyjnych.

Nad kierowcami czuwają kamery z oprogramowaniem odczytującym numery rejestracyjne aut, a także radiowozy Krajowej Administracji Sądowej, które również mają tę możliwość. Już wkrótce ich flota powiększy się o 16 nowych pojazdów.

Będzie więcej płatnych dróg?

Ministerstwo Infrastruktury planuje rozszerzyć sieć dróg płatnych dla użytkowników pojazdów osobowych i ciężarowych. Plany są na razie w fazie analizy, która ma podpowiedzieć, które odcinki autostrad w zarządzie GDDKiA najlepiej będzie objąć opłatami.

Cel zostanie zrealizowany po uporządkowaniu infrastruktury służącej do niedawna do manualnego uiszczania opłat. Ten proces ma się zakończyć w ciągu roku. Następnym krokiem, którego można się będzie spodziewać, jest rozszerzenie sieci płatnych autostrad.

Dobrą wiadomością dla kierowców jest to, że Rząd na razie nie przewiduje podwyższania stawek za kilometr autostrady w zarządzie GDDKiA.

Jednak dla przewoźników zmiany nastąpią znacznie wcześniej. W 2022 roku sieć dróg płatnych dla pojazdów o DMC wyższym niż 3,5 tony może się zwiększyć o nawet 1 500 km. W pierwszej kolejności ma to dotyczyć bezpłatnych dziś odcinków autostrad i dróg ekspresowych.

Jakie zmiany są w planach?

Ministerstwo Finansów planuje poprawę dostępności punktów zakupu papierowych biletów na autostradę. Obecnie można to zrobić w wybranych stacjach paliw Orlen (1356 placówek) i Lotos (26 punktów). Trwają również rozmowy z siecią BP, na której już wkrótce mają być również sprzedawane biletu.

To bardzo ważny krok, ponieważ do tej pory 40% biletów zostało kupionych na stacjach paliw. Aplikacja e-TOLL Bilet zachęciła zaledwie około 20% kierowców do skorzystania z niej. Dlaczego? Ponieważ nie jest zbyt intuicyjna. Jednak już wkrótce w aplikacji ma się pojawić możliwość wskazywania odcinka, na który kierowca chce kupić bilet, z pomocą mapy.

W przyszłości videotolling?

Obecnie kamery rozpoznające numery rejestracyjne znajdują się na autostradach A1 i A4. Na podstawie ich odczytu realizowane są opłaty za przejazdy. Rząd ma w planach umieszczenie również tego rozwiązania na koncesyjnym odcinku A2, lecz rozmowy z podwykonawcą są nadal w toku.

Gdy się powiodą, wówczas istnieje szansa, ze pojawią się aplikacje obsługujące wszystkie odcinki płatnych autostrad w Polsce. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl