Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Jak Brexit wpłynął na transport?

Jak Brexit wpłynął na transport?

Brexit wywołał wiele kontrowersji wśród społeczeństwa. Jak się okazuje po czasie… również problemów z transportem. Obecna sytuacja stacji benzynowych w Wielkiej Brytanii już wskazuje na to, że brakuje kierowców, którzy musieli opuścić kraj z powodu Brexitu. Jak jeszcze ta decyzja wpłynęła na transport?

Branża transportowa musi zareagować

Po Brexicie widoczne jest bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kierowców. Jednak sytuacja pandemii nie sprzyjała rekrutowaniu oraz egzaminowaniu nowych specjalistów. W Wielkiej Brytanii już widoczne są utrudnienia na stacjach benzynowych, które informują swoich klientów o racjonowaniu paliwa lub o całkowitym braku.

Ta sytuacja nie dziwi – ponad 25 tys. kierowców transportowych musiało opuścić kraj, w wyniku Brexitu, a co za tym idzie, obecnie ich brakuje, m.in. do przewożenia zapasów paliwa.

Eksport z UE łatwiejszy niż import z wysp

Obecnie eksport towarów z Unii Europejskiej jest znacznie łatwiejszy do kontrolowania, aniżeli import z Wielkiej Brytanii. Utrudnieniem są deklaracje eksportowe oraz dokumenty tranzytowe, które w Wielkiej Brytanii są wystawiane przez zbyt małą liczbę punktów. Rezerwy czasowe w transporcie mogą wynosić nawet do dwóch dni przy FTL, 3-4 dla drobnych towarów.

Kierowca musi mieć paszport

Do czasu Brexitu wystarczyło mieć przy sobie dowód osobisty, aby wjechać na teren Wielkiej Brytanii. Obecnie, już od 1 października kierowcy będą musieli okazać paszport. Inaczej nie wjadą do kraju.

Utrudnieniem są również granice celne, które będą wymagały od przedsiębiorców wypełnienia dodatkowych formalności, związanych również z rejestracją w usłudze e-Klient oraz wystąpieniem o nadanie specjalnego numeru EORI. Może się to wiązać również z koniecznością złożenia zabezpieczenia długu celnego.

Opłata za telematykę

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy korzystają z systemów monitoringu GPS w swoich flotach muszą się upewnić, czy nowe zasady regulujące międzynarodowy transport nie wymagają zwiększenia opłat za dane z przejazdu przez Wielką Brytanię.

Jeśli Fleet Managerowie mają wykupione usługi roamingowe na obszarze UE, to przejazd przez terytorium Wielkiej Brytanii nie powinien ich dodatkowo obciążać kosztami. Jednak należy to zweryfikować u dostawcy, aby uniknąć przykrych niespodzianek. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl