Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Jakie pojazdy podbijają polski transport? Co przewożą Polacy?

Jakie pojazdy podbijają polski transport? Co przewożą Polacy?

W Polsce przewóz może być realizowany przez takie pojazdy jak przyczepy, naczepy, samochody ciężarowe, a także osobowe w przypadku transportu osób niepełnosprawnych. Sprawdziliśmy, co najczęściej przewozili Polacy w 2020 i 2021 roku oraz jakimi środkami transportu.

Transport w Polsce

W naszym kraju 85% ładunków przewozi się ciężarówkami. Jednak przez Polskę również porusza się wiele tych pojazdów w ruchu tranzytowym, między Europą Zachodnią i Południową oraz krajami wschodnie części kontynentu.

W dobie pandemii transport międzynarodowy został mocno ograniczony, lecz w wyniku rozszerzenia działalności e-commerce większości branży musiał zaspokoić potrzeby Polaków. Nie da się ukryć, że rok 2020 należał do branży KEP, która dostarczała zamówienia internetowe pod nasze drzwi, bez żadnego kontaktu. A jak jest w tym roku? 

Co najczęściej było przewożone w tym roku w naszym kraju? Czym transportowane były różne rzeczy? Sprawdźcie.

Co najczęściej przewozimy i czym?

Bazując na danych z CEPiK przygotowaliśmy podsumowanie, co najczęściej przewozimy w Polsce oraz czym. Okazuje się, że najbardziej popularnymi rzeczami, które przewożą Polacy są… pojazdy. Lawety to najczęściej rejestrowane środki przewozu od początku 2021 roku. Liczba rejestracji tych pojazdów wyniosła od stycznia do końca lipca 2021 roku aż 6 518 sztuk. Nie ma się co dziwić – lawety świetnie służą przewożeniu samochód nie tylko sprawnych, ale również tych zepsutych, po wypadkach, a także porzuconych.

Co ciekawe, na drugim miejscu najpopularniejszych rzeczy, które przewozimy są kontenery. W 2021 roku zarejestrowano aż 1 959 pojazdów, które pozwalają na ich przewóz. Nie ma się temu co dziwić, kontenery odgrywają ważną rolę w transporcie międzynarodowym w wielu obszarach w naszym kraju. Już na trasie do Gdańska możemy zauważyć wzrost pojazdów, które je przewożą na potrzeby transportu morskiego.

Na trzecim miejscu znalazły się pojazdy umożliwiające przewóz osób niepełnosprawnych – zarejestrowano ich aż 1377 sztuk. Coraz dynamiczniej rozwijająca się infrastruktura miast sprzyja funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych i umożliwia im również swobodne podróżowanie, nie tylko pociągiem i samolotem, ale również autobusem. Zwłaszcza na terenie naszego kraju.

Kolejne miejsce należy do pojazdów przewożących żywe zwierzęta – 946 sztuki. W Polsce wciąż bardzo widoczne są na trasach pojazdy transportujące świnie lub kury. Nie da się ukryć, że to najczęściej pojawiające się mięso na polskich stołach, stąd też większa potrzeba na przewożenie żywych zwierząt z punktu A do punktu B.

Ostatnie miejsce zestawienia należy do pojazdów służących do przewozu innych ładunków – 883 sztuki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl