Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Już od września nawet 15 punktów karnych za jedno wykroczenie!

Już od września nawet 15 punktów karnych za jedno wykroczenie!

Nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” obowiązuje od 1 stycznia tego roku w zakresie nowego taryfikatora mandatów. To jednak nie koniec planowanych zmian. Już od września wejdzie w życie również nowy taryfikator punktów karnych. A to oznacza, że za jedno wykroczenie będzie można otrzymać nawet 15 punktów karnych!

Zmiany już od września tego roku

Nowy taryfikator mandatów wszedł w życie wraz z 1 stycznia tego roku. Kierowcy zdążyli już przywyknąć do wysokich stawek mandatów, a nawet zmienić swoje nawyki za kółkiem. To jednak nie koniec planowanych zmian.

Od września ma obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, który wprowadzi kilka ważnych zmian.

Co dokładnie się zmieni?

Obecnie Policja gromadzi dane dotyczące osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, które dopuściły się naruszeń przepisów ruchu drogowego kierując pojazdem. Od września te dane zostaną rozszerzone o dane wszystkich osób, które naruszą przepisy ruchu drogowego, w tym również tych, które nie posiadają żadnych uprawnień do kierowania pojazdem.

Aktualnie punkty karne przypisuje się w zakresie od 0 do 10 punktów, a usuwane są po roku od dnia popełnienia wykroczenia. Od września będą one przypisywane w zakresie od 1 do 15, a usuwane dopiero po 2 latach od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny, wynikającej z nałożenia mandatu karnego lub od daty jego umorzenia.

Od września zniknie również możliwość odbycia kursu redukującego liczbę punktów karnych kierowcy, który jeszcze można odbyć w WORD.

Za co będzie można otrzymać 15 punktów karnych?

Otrzymają je kierowcy, którzy:

Spowodują katastrofę w ruchu lądowym.

Spowodują wypadek drogowy.

Będą prowadzić samochód w stanie po spożyciu alkoholu lub innych środków o podobnym działaniu.

Będą kierować autem w stanie nietrzeźwości.

Nie zatrzymają się do kontroli drogowej.

Nie zatrzymają pojazdu, by umożliwić przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej lub używającej specjalnego znaku, czy pieszemu z zauważalną ograniczona mobilnością ruchową.

Ominą pojazd, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym.

Nie ustąpią pierwszeństwa skręcając w drogę poprzeczną, pieszemu, który przechodzi przez przejście na niej.

Będą wyprzedzać na przejściu dla pieszych lub przejeździe kolejowym oraz tuż przed nim.

Przekroczą prędkość o powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym lub w obszarze niezabudowanym.

 

Otrzymanie 15 punktów karnych za jedno wykroczenie zbliży każdego kierowcę do ryzyka utracenia prawa jazdy. Doświadczeni kierowcy mają do dyspozycji pulę 24 punktów karnych, co nie ulegnie zmianie, z kolei nowi kierowcy już tylko 20. Popełnienie dwukrotnie tego samego wykroczenia, które będzie karane od września tego roku 15 punktami karnymi, będzie oznaczało utratę prawa jazdy. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl