Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Nadciągają podwyżki cen paliw? Wzrosną koszty utrzymania floty?

Nadciągają podwyżki cen paliw? Wzrosną koszty utrzymania floty?

Docierają do nas sygnały, że ceny paliw zaczęły niebezpiecznie wzrastać. Kierowcy zaniepokojeni dyskutują w sieci, czy to prawda, że za litr paliwa zapłacą już ponad 6 zł i to akurat w sezonie wakacyjnym! Wzięliśmy temat pod lupę i sprawdzamy, czy nadciągają podwyżki cen paliw.

Niskie ceny paliw zasługą pandemii?

Pandemia nie przyniosła niczego dobrego żadnej branży w Polsce. Wiele firm musiało wstrzymać swoją działalność lub całkowicie z niej zrezygnować. Jedynym plusem, o ile o takim możemy mówić w tej sytuacji, były bardzo niskie ceny paliw.

W trakcie pierwszej fali pandemii, w ostatnim tygodniu marca 2020 roku, średnia cena benzyny spadła do 4 zł za litr! Olej kosztował nas 4,20 zł/l, a LPG poniżej 2 zł. Powodem tak niskich cen był ogólnoświatowy lockdown, a także brak porozumienia krajów OPEC w zakresie obniżenia cen wydobycia ropy naftowej.

Paliwo już za 6 zł?

Niestety Ci, którzy lubią tankować uszlachetnionymi paliwami nie będą zadowoleni, bowiem cena za litr przekracza już 6 zł. Niestety również nie lepiej ma się sytuacja z Pb95, za którą zapłacimy już ponad 5 zł. To najwyższa cena od 7 siedmiu lat.

Najmniej za zatankowanie Pb95 zapłacicie w województwach: śląskim i wielkopolskim (5,16 zł/l), lubuskim i świętokrzyskim (5,17 zł/l) oraz łódzkim (5,20 zł/l). Najwięcej z kolei, zapłacimy w województwach: podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim (5,29 zł/l).

Drożej wyniesie nas tankowanie Pb98, za którą opłaty wynoszą już 5,66 zł/l w województwie opolskim, 5,63 zł/l w pomorskim i kujawsko-pomorskim, a także 5,61 zł/l w podlaskim i mazowieckim. Za Pb98 najmniej zapłacisz w województwie śląskim (5,39 zł/l) i wielkopolskim (5,41 zł/l).

Co z kosztami utrzymania floty?

Koszty utrzymania floty znacznie różnią się od kosztów utrzymania jednego samochodu. Zwłaszcza, że we flocie takich pojazdów może być nawet kilkadziesiąt. Chcąc zredukować ich poziom warto pomyśleć o inwestycji w samochody elektryczne, które są znacznie tańsze w utrzymaniu.

Obecnie wystartował już nabór do programu „Mój Elektryk”, w którym przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dofinansowanie na zakup samochodów elektrycznych do swoich flot. Więcej szczegółów możecie poznać 

Jakie są prognozy?

Nie da się ukryć, że wiele sektorów branżowych musi nadrobić straty wynikające z długiego wstrzymania działalności przez pandemię COVID-19. I niestety ten efekt dotknął również branżę paliwową.

Ceny paliw aktualnie wzrosły już o kilka groszy, a niektóre z nich nawet do 6 zł/l. Na ten moment prognozuje się, że wzrost cen może się jeszcze pojawić, lecz raczej w skali 10 gr/l, aniżeli 6 zł za litr Pb95 lub Pb98. Te kwoty dotyczą wyłącznie paliw uszlachetnianych lub oferty stacji, które nie mają żadnej konkurencji w okolicy i należą do prywatnych spółek.

Nie bądźmy jednak zbyt wielkimi optymistami. Sytuacja na świecie zmienia się dynamicznie, zwłaszcza w obliczu czwartej fali COVID-10, a także wariantów delta i lamba, które być może zagoszczą w naszym kraju już jesienią. Wówczas ceny paliw mogą znów drastycznie spaść w dół lub skoczyć w górę.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl