Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Najbardziej kontrolowane drogi w Polsce

Najbardziej kontrolowane drogi w Polsce

Czy na mapie Polski można wyznaczyć drogi, które policja „lubi” najbardziej? Czy pokrywają się one z najbardziej wypadkowymi trasami w kraju? Odpowiedzi na te pytania znaleźli specjaliści zaprzyjaźnionego systemu Yanosik.

Yanosik stwarza możliwość dodawania ostrzeżeń, m.in. o utrudnieniach związanych z remontami, zagrożeniach, a także tych o kontrolach prędkości. Ich wiarygodność sprawdzana jest przez następnych kierowców przejeżdżających przez dane miejsce, poprzez zatwierdzenie lub odrzucenie wcześniej dodanego zgłoszenia. W ten sposób użytkownicy mogą z wyprzedzeniem przygotować się na odpowiedni manewr zwiększając tym samym bezpieczeństwo na polskich drogach

Mając dostęp do tego typu zgłoszeń przeanalizowane zostały trasy, na których użytkownicy systemu najczęściej dodają komunikaty dotyczące policji monitorującej prędkość. Pod lupę ekspertów trafiły wszystkie drogi krajowe na terenie Polski, czyli miejsca najczęściej uczęszczane podczas majówkowych podróży. Spośród nich zostało wyłonionych 10 dróg, które charakteryzują się największą liczbą potwierdzonych zgłoszeń o kontrolach prędkości w systemie Yanosik. Dane obejmują każdy piątek, sobotę i niedzielę od 1 stycznia do 15 kwietnia 2018 roku.

Na tych drogach „suszą” najczęściej

W celu wyliczenia najbardziej kontrolowanych dróg w Polsce przyjęliśmy wskaźnik, który pokaże nam miarodajne statystyki. Ogólną liczbę kontroli prędkości zgłoszonych na danej trasie przeliczyliśmy na 1 km drogi. W ten sposób wyłoniliśmy drogi, które mimo niewielkiego kilometrażu przodują w rankingu.
Najczęściej kontrolowaną przez policję trasą w Polsce jest droga krajowa nr 1. Tam w ciągu 3,5 miesiąca użytkownicy systemu Yanosik zgłosili ponad 21 kontroli prędkości na 1 km drogi. Nieco mniej, ale nadal w czołówce rankingu uplasowała się droga nr 86, gdzie odnotowano 20 kontroli na 1 km. Podium zamyka droga krajowa nr 97 łącząca Rzeszów z autostradą A4. Choć trasa ta liczy zaledwie 6 km to użytkownicy systemu bardzo często zgłaszali na niej kontrole prędkości: aż 14 w przeliczeniu na 1 km. Wśród najczęściej kontrolowanych dróg krajowych w Polsce znalazły się także trasy: 95, 80, 7, 81, 47, 98, 49.

najbardziej kontrolowane drogi w polsce

Drogi najczęściej kontrolowane a wypadki

Czy częste miejsca kontroli idą w parze z wypadkami? Postanowiliśmy porównać dane ze statystykami opublikowanymi w grudniowym raporcie o najbardziej niebezpiecznych drogach w Polsce. Jak się okazało istnieją w tym przypadku duże powiązania. Aż 8 na 10 tras znalazło się zarówno w zestawieniu najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce, jak i w top dróg najczęściej kontrolowanych przez policję. W poniższej tabeli drogi te zostały wyróżnione kolorem szarym. Oznacza to, że działania policji mogą być spójne z poprawą bezpieczeństwa na polskich drogach.

drogi w polsce z największą liczbą wypadków

W jakich miejscach jest najwięcej kontroli?

Skoro wiadomo jakie drogi krajowe są najczęściej kontrolowane, to warto przyjrzeć się ich konkretnym odcinkom, na których szczególnie koncentruje się policja. W niniejszym badaniu drogi zostały podzielone na fragmenty odpowiadające obszarom gminnym. Poniższa mapa prezentuje 10 odcinków przebiegających przez teren danej gminy, na których najczęściej sprawdzana jest prędkość.

najczęsciej kontrolowane drogi w polsce

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl