Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

O kierowcę we flocie trzeba dbać! Wciąż jest ich za mało…

O kierowcę we flocie trzeba dbać! Wciąż jest ich za mało…

Jeszcze niedawno było bardzo głośno o braku paliwa na stacjach benzynowych w Wielkiej Brytanii. Przyczyną tej sytuacji była niewystarczająca liczba kierowców, którzy mogliby je dowozić z rafinerii na stacje. W sektorze TSL wciąż brakuje kierowców, a to wskazuje, że o obecnych należy dbać ze szczególną starannością. Kierowca znajduje się na 8 z 10 najtrudniejszych stanowisk do obsadzenia w firmie.

Wciąż trudno o wykwalifikowanego kierowcę

Niedawno opracowany raport Manpower Group „Logistyka w Polsce” wykazał, że kierowca znajduje się na 8 z 10 miejsca najtrudniejszych stanowisk do obsadzenia. Pracodawcy wciąż wymyślają sposoby, które mogłyby przyciągnąć kierowców zawodowych do ich firmy i zatrzymać na dłużej.

Proponują nowym pracownikom pozapłacowe benefity, takie jak karnety na siłownie, czy też grupowe ubezpieczenia na zdrowie i życie, a nawet owocowe czwartki, które kojarzą się większości osób z wielkimi korporacjami.

Kierowca to trudny zawód

Zawodowi kierowcy są narażeni na mnóstwo czynników, które negatywnie wpływają na ich zdrowie, a nawet mogą powodować trwałe jego uszkodzenie i nieodwracalne skutki. I większość osób, które zajmują się tym zawodem doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Najczęstszym problemem u kierowców zawodowych są choroby układu kostno-stawowego, krążenia i układu nerwowego. Dzieje się to w wyniku częstych urazów, ale również ze stresu i z powodu długotrwałej pozycji siedzącej w trakcie pracy.

Dlatego doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie oferty pracy dla kierowcy w firmie jest zaoferowanie mu pakietu zdrowotnego i ubezpieczenia na życie, zwłaszcza że to bardzo mobilny zawód i być może potrzeba skorzystania z benefitu będzie niezbędna poza granicami naszego kraju.

Kierowcy są narażeni na wypadki

Według danych GUS w pierwszej połowie tego roku w trakcie pracy przy transporcie w wypadku ucierpiało aż 2 374 osoby. Czynnik wypadkowości (liczba poszkodowanych na 1000 osób pracujących) wyniosła 2,54 – to znacznie wyższy wynik, niż zakłada ogólny – 2,01.

Jest to powodem częstej absencji w pracy, nierzadko długotrwałej. Średnia liczba niezdolności do pracy dla poszkodowanego kierowcy to 32,5, ogólna średnia wynosi 32,1. Niestety branża transportowa znajduje się na 8 miejscu z 15-tu, które wykazują najdłuższą nieobecność w pracy, z powodu leczenia skutków wypadków w trakcie jej wykonywania.

Dodatkowym zagrożeniem dla kierowców są również wypadki drogowego. Policyjne statystyki podają, że w ubiegłym roku odnotowano 648 wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych o DMC wyższym niż 3,5 t. A jeszcze więcej z nich (1110) dotyczy półciężarówek o DMC do 3,5 t.

Jak dbać o kierowcę?

Coraz więcej firm stawia na ubezpieczenia grupowe. Wybierając taki pakiet należy brać pod uwagę charakter pracy, którą wykonują kierowcy oraz schorzenia, które są typowe dla branży i ich wiek. Dodatkowo dobrze jest pomyśleć o dolegliwościach, które towarzyszą kierowcom w pracy, czyli uwzględnić w pakiecie profilaktykę nabytych wad postawy.

Podpowiadamy, że w oferowanym beneficie powinny się znaleźć konsultacje takich specjalistów, jak kardiolog, okulista, ortopeda, neurolog, itp. oraz możliwość wykonania EKG, ECHO serca, RTG, rezonansu magnetycznego a także rehabilitacji narządów ruchu.

Nie zaszkodzi również cyklicznie przypominać kierowcom flotowym o konieczności sprawdzania swojego stanu zdrowia – można zaoferować pracownikom program profilaktyczny, który będzie częścią grupowej polisy.

Co ważne – w ofercie zatrudnienia powinien się również znaleźć pakiet ubezpieczeniowy na życie, który da gwarancję zawodowemu kierowcy, że jego bliscy w trudnej sytuacji otrzymają również niezbędne wsparcie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl