Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Optymalizacja TCO - na co zwracać uwagę?

Optymalizacja TCO - na co zwracać uwagę?

TCO to po prostu Total Cost of Ownership, czyli wszystkie koszty wynikające z posiadania pojazdu. Zarządzający flotą doskonale wiedzą, że na TCO składa się wiele różnych aspektów, zwłaszcza obecnie w dobie wzrostu świadomości społeczeństwa w zakresie ekologii. Co musisz jeszcze wiedzieć o TCO? Sprawdź.

Główna składowa TCO

To nic innego jak utrata wartości pojazdu. Definiuje się ją jako różnice pomiędzy ceną zakupu oraz wartością rezydualną – czyli oczekiwaną wartością pojazdu po określonym czasie eksploatacji i szacowanym przebiegu. Wartość tę tworzą marka, model, wersja i wyposażenie dodatkowe pojazdu, a jednym z kluczowych czynników jest udział marki w danym rynku.

Optymalizacja utraty wartości w analizie TCO powinna uwzględnić brak przebiegu liniowego, co oznacza, że początkowy okres użytkowania charakteryzuje się najwyższym spadkiem wartości nowego pojazdu i proces ten wraz z wydłużaniem się czasu użytkowania będzie tracił na dynamice.

Koszty paliwa i TCO

Ten czynnik odgrywa bardzo istotną rolę w TCO. Bardzo duży wpływ na zużycie paliwa ma nie tylko silnik oraz charakter eksploatacji. Również styl jazdy kierowcy.

Dynamiczna jazda może podnieść poziom zużycia paliwa nawet do 50%. Jeśli jego zużycie stanowi co najmniej 30% kosztów utrzymania, to wyraźny sygnał do wprowadzenia zmian, mających na celu redukcję kosztów. Doskonałym pomysłem jest wprowadzenie do flot monitoringu pojazdów, który umożliwia bieżące kontrolowanie również stylu jazdy kierowcy. Od naszych klientów wiemy, że po wprowadzeniu monitoringu Flotis do swoich flot udało im się znacznie obniżyć udział kosztów paliwa w TCO  – mówi Jakub Wesołowski, Flotis

W przypadku kosztów paliwa i TCO nie bez znaczenia również pozostaje wybór pomiędzy dieslem, benzyną, a hybrydą. I nie da się ukryć, że w ostatnim czasie prym wiodą te ostatnie, które według danych PSPA umożliwiają znaczną redukcję kosztów TCO. 

Dodatkowe zalecenia producenta pojazdu

Przy optymalizacji kosztów TCO nie bez znaczenia pozostają również wszelkie dodatkowe zalecenia producenta pojazdu. Mowa o czynnościach serwisowych i naturalnym zużyciu podzespołów pojazdu.

Dynamiczna jazda kierowcy również ma wpływ na podniesienie kosztów serwisowych oraz zużycie podzespołów pojazdu. Im szybciej jedziemy, tym szybciej zużywa się paliwo oraz inne płyny eksploatacyjne. Dodatkowe obciążenie samochodu, jeśli we flocie przewozimy różne gabaryty, także zwiększa zużycie podzespołów auta oraz przyspiesza zużywanie płynów - komentuje Jakub Wesołowski, Flotis

 

Ubezpieczenie pojazdu wpływa na TCO

Ubezpieczenia to kolejna grupa wydatków, która wpływa na TCO. Jednak można je potraktować jako element polityki sprzedażowej, w której inwestujemy w bardziej opłacalne pakiety, niż podstawowy, który w ostatecznej ocenie może być niewystarczający. 

W przypadku floty inwestycja w ubezpieczenia AC i GAP (od straty finansowej) to konieczność. Samo OC nie jest wystarczające dla firmowego pojazdu. 

Chcąc zoptymalizować TCO we flocie powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki. Dobrym pomysłem jest inwestycja w monitoring pojazdów, który umożliwi bieżący wgląd na styl jazdy kierowcy, który może być przyczyną nadmiernego generowania kosztów. Dynamiczna jazda znacznie przekłada się na zużycie płynów oraz paliwa, a nawet części samochodowych oraz częstotliwości serwisowania pojazdu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl