Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Polskie firmy z sektora MŚP wolą mieć auta na własność

Polskie firmy z sektora MŚP wolą mieć auta na własność

Okazuje się, że polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP są przywiązani do posiadania pojazdów na własność bardziej niż do ich wypożyczania. Niemalże 2 na 3 firmy wolą mieć własny samochód firmowy, aniżeli go wynajmować. Które sektory najmocniej są przywiązane do posiadania pojazdów, a które najmniej? Sprawdźcie!

Te branże wolą posiadać własne firmowe auta

W sektorze produkcyjnym (75%) i budowlanym (69%) widoczna jest największa chęć posiadania samochodów na własność aniżeli wynajmowania środków trwałych do prowadzenia działalności gospodarczej. W handlu i w transporcie posiadanie pojazdów utrzymuje się na poziomie 59%, z kolei wynajem na 41%.

Znacznie mniejsze zainteresowanie posiadaniem na własność pojazdów do wykonywania działalności jest zauważalne w sektorze gospodarstw rolnych, w których tylko 44% chętniej kupuje niż wynajmuje.

Rośnie zainteresowanie wynajmem długoterminowym

Nie mniej zainteresowaniem wynajmowaniem pojazdów długoterminowo wciąż rośnie. Najbardziej widoczne jest to w branżach produkcyjnej (78%), rolnej (73%) oraz budowlanej (69%). Z kolei w branży handlowej i budowlanej popularność trendu najmu długoterminowego jest przyjmowana dość sceptycznie.

Skąd takie podejście?

Otóż rosnące zainteresowanie wynajmem jest konsekwencją spowolnienie gospodarczego, co zmusza wielu przedsiębiorców do poszukiwania nowych rozwiązań. Ceny pojazdów oraz maszyn wciąż rosną, a w wielu przypadkach wybrane modele są nawet niedostępne od ręki, a czas oczekiwania na nie wynosi kilkanaście miesięcy.

Nie bez znaczenia pozostaje również pokolenie. Polski sektor MŚP jest tworzony przez cztery pokolenia, ci, którzy swoją przygodę rozpoczynali w czasie głębokiego PRL-u preferują posiadanie własnego pojazdu firmowego, z kolei post millenialsi doceniają możliwość korzystania z car sharingu czy nawet Ubera. Potencjał wspólnego użytkowania jest bardziej widoczny w młodszych generacjach.

Zdaniem przedstawicieli sektora MŚP również pandemia i wojna w Ukrainie wpłynęły na wzrost zainteresowania wynajmem długoterminowym.

Jakie są korzyści z wynajmu długoterminowego?

Przede wszystkim firmy mają więcej kapitału, który mogą przeznaczyć na prowadzenie własnej działalności i mniejsze ryzyko niespodzianek. 

Przyglądając się dokładniej sektorom MŚP, to branża budowlana ma większą kontrolę nad kosztami (48%), firmy produkcyjne cenią sobie elastyczność działania (43%), a transportowe (88%) większą gotówkę w portfelu, którą przeznaczają na działalność podstawową. 

Z kolei branża handlowa (70%) i rolna (59%) docenia mniejszą ilość pracy związanej z dbaniem o sprzęt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl