Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Prognoza zmian w sektorze transportu – jesteśmy na nie gotowi?

Prognoza zmian w sektorze transportu – jesteśmy na nie gotowi?

Wciąż trwa trudny okres dla całego sektora transportu. Firmy nie konstruują długofalowych strategii, skupiając się na neutralizacji zmian oraz wyzwań, które przyniosły im ostatnie dwa lata. Prognozuje się jednak, że kolejna dekada bardzo mocno wpłynie na cały sektor transportu, niosąc wiele zmian. Jakich? Sprawdźcie!

Redukcja CO2 we flotach

O tym, że transport drogowy stanowi jeden z głównym emitentów CO2 wiadomo nie od dziś. Przystając na warunku deklaracji COP 26 nasz kraj jest zobowiązany do wprowadzenia zakazu sprzedaży nowych aut z silnikami spalinowymi od 2035 roku. Okazuje się, że 60% firm transportowych jest świadomych zmian, a zaledwie 13% planuje transformację floty na elektryczną w najbliższych 3 latach. 

Inaczej ma się sytuacja w segmencie lekkich flot dostawczych oraz przewozów pasażerskich, które z chęcią inwestują w elektryfikację. W Polsce liczba EV sięga już 45 tysięcy, a dynamika wzrostu przekracza 100%.

Cyfrowe technologie w praktyce

Nowoczesne technologie cyfrowe pozwalają na optymalizację operacji w firmie, przy okazji umożliwiając oszczędności i redukcję emisji CO2. Coraz więcej przedsiębiorców w kraju wykorzystuje lub planuje wdrożenie technologii, które są dedykowane transportowi. Mowa o takich rozwiązaniach, jak dokumenty elektroniczne, systemy do zarządzania flotą, telematyka i monitoring GPS.

W co warto zainwestować we flocie?

Poza pojazdami elektrycznymi warto również rozważyć w opracowywaniu swojej strategii digitalizację inwestycji w:

  • Aplikacje mobilne dla kierowców i spedytorów, które powodują automatyzację procesów, wzrost wydajności i pełen monitoring,
  • Systemy TPMS, pozwalające na dłuższy czas eksploatacji opon, oszczędności w spalaniu, mniejszą konieczność postojów i niższą awaryjność wraz z poprawą bezpieczeństwa,
  • Telematykę i video – inteligentne wideorejestratory, lepsze szkolenia kierowców pomagają podnieść poziom bezpieczeństwa, zapobiegają niebezpiecznym zdarzeniom drogowym, a także chronią kierowców i umożliwiają zredukowanie kosztów ubezpieczenia,
  • Zarządzanie flotą elektryczną – lepsze planowanie wykorzystywania pojazdów elektrycznych w firmie zoptymalizuje koszty utrzymania floty.

Jakie priorytety ma branża TSL?

Przede wszystkim większość chce stawiać na automatyzację procesów, eliminację zbędnych dokumentów papierowych, a także digitalizację obiegu dokumentów. Branża również interesuje się integracją z giełdami oraz platformami transportowymi, co oznacza, że transformacja cyfrowa w naszym kraju będzie postępować.

Nowe technologie pozwalają na lepszą ocenę sytuacji, a także błyskawiczną reakcję we wprowadzaniu zmian.

Sytuacja kierowców w branży

Wciąż odczuwalne są mocne braki kadrowe w branży transportowej. Wpływ na to ma również konflikt w Ukrainie i Pakiet Mobilności, które spowodowały, że niektóre przedsiębiorstwa musiały wycofać się z obsługi realizowanych do tej pory tras. Sytuacja kierowców jeszcze się pogorszy.

W dobie rosnących cen paliw oraz wysokiej inflacji firmy stawiają na oszczędności i większą wydajność. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl