Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Przewóz towarów wrażliwych – co musisz wiedzieć?

Przewóz towarów wrażliwych – co musisz wiedzieć?

Przewożenie towarów wrażliwych to nie lada wyzwanie dla floty. Zwłaszcza, że w Polsce wymagane jest informowanie o tym fakcie w systemie elektronicznego przewozu. To nie wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Jak wygląda przewóz towarów wrażliwych w praktyce?

System e-przewóz

Ustawa z dnia 9 marca 2017 roku o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów i obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. 2017 poz. 708 z późn. zm.) dokładnie definiuje katalog oraz ilości towarów, które podlegają zgłoszeniu. Przewóz towarów wrażliwych na terenie Polski lub przez terytorium naszego kraju musi zostać zgłoszony w rejestrze SENT.\

Jak to zrobić? Należy założyć konto w portalu, a dalej wybrać formularz rejestracji dla przewozu towaru wrażliwego, który jest zależny od kraju, w którym chcemy go wykonać. Wszystkie formularze są zależne od miejsca początku przewozu i zakończenia. Nazywa się je dokumentami SENT.

Informacje w systemie e-przewóz dostarcza się i aktualizuje manualnie, lecz można ten proces również zautomatyzować. Niektóre firmy korzystają z systemów TMS – Transport Management System, który całościowo obsługuje organizowanie oraz planowanie transportu.

Czym są towary wrażliwe?

To właściwie wszystkie kategorie produktów, takie jak paliwa silnikowe, oleje smarowe, biodiesel, a nawet wszelkiego rodzaju rozcieńczalniki i rozpuszczalniki. Dodatkowo to również alkohole skażone, oleje roślinne i susz tytoniowy.

Jakie są obowiązki przewoźnika?

Założeniem ustawy jest zapewnienie skuteczniejszej kontroli towarów, które są wskazane w formularzach SENT. Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia może się skończyć karą dla firmy transportowej, nawet w wysokości 10 tysięcy złotych.

Przewoźnik ma obowiązek odpowiedniego wyposażenia pojazdu, który transportuje towary wrażliwe w urządzenie przekazujące dane geolokalizacyjne. Urządzenie lokalizacyjne musi mieć możliwość zainstalowania oprogramowania zewnętrznego systemu lokalizacji (ZSL), które gromadzi i przekazuje aktualne dane geolokalizacyjne pojazdu i pozwala monitorować trasę przewozu.

W zgłoszeniu przewoźnik musi wpisać numer lokalizatora i numer ZSL.

Jakie obowiązki ma kierowca?

Kierowca jest odpowiedzialny nie tylko za transport towarów wrażliwych, ale również przed rozpoczęciem przewozu w Polsce lub w momencie przekraczania polskiej granicy, musi uruchomić lokalizator. Po dostarczeniu towaru do miejsca docelowego lub przy wyjeździe z Polski powinien również wyłączyć urządzenie.

Jeśli lokalizator lub ZSL będzie niesprawny i awaria będzie trwała dłużej niż godzinę, to kierowca musi zatrzymać się na najbliższym parkingu lub zatoce. Jeśli tego nie zrobi, czekać go będzie kara o wysokości od 5 tysięcy złotych do 7,5 tysiąca złotych.

Jakie korzyści wprowadził system elektroniczny dla przewozu towarów wrażliwych?

Przede wszystkim widoczność zleceń oraz ładunków raz ze sprawnym przepływem informacji, które są efektem wprowadzenia systemu przyczyniły się do większej wydajności oraz redukcji kosztów. Dodatkowo, monitoring w trybie rzeczywistym, to ogromne wsparcie dla kierowców i spedytorów.

Nie da się ukryć, że również dzięki urządzeniom monitorującym pojazd na bieżąco kierowcy i przewożone ładunki są znacznie bezpieczniejsze.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl