Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Samochody kontrolujące parkowanie? To nie odległa przyszłość – floty działają już teraz!

Samochody kontrolujące parkowanie? To nie odległa przyszłość – floty działają już teraz!

Producenci samochodów proponują coraz nowsze technologie swoim klientom. Auta są coraz inteligentniejsze, a ich właściciele mogą cieszyć się komfortem jazdy i wysokim poziomem bezpieczeństwa, które jest wspierane przez wiele innowacyjnych rozwiązań. Obecnie w użyciu są już nawet floty pojazdów do e-kontroli płatnego parkowania! Jak wygląda ich praca?

Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich poszerza flotę

W parku samochodowym SZDM pojawiły się cztery nowe auta Nissan Leaf, które tak jak już trzy pozostałe zostaną wyposażone w zestaw kamer oraz czujników do e-kontroli parkowania pojazdów. Jednak nie są one takie same, jak dotychczasowe auta, które specjalizowały się w tym zadaniu.

Nowe modele mają na dachu zamontowaną specjalną belkę. Ich poprzednicy mieli z kolei białe pudło, które kryło sprzęt do skanowania numerów rejestracyjnych pojazdów, które zostały zapakowane w SPPN.

Urządzenia rejestrują dane i przekazują je do bazy Zarządu Dróg Miejskich. Znajdują się w specjalnej obudowie na tylnym siedzeniu nowych Nissanów.

Co ciekawe wszystkie auta, które ma w posiadaniu SZDM są elektryczne, co zdecydowanie przypadnie do gustu wszystkim zwolennikom elektryfikacji flot, zwłaszcza miejskich.

Jakie są efekty pracy aut do e-kontroli parkowania pojazdów?

Cały system elektronicznej kontroli strefy z parkomatami działa już od 7 stycznia poprzedniego roku. Wówczas na ulicę wyjechały dwa samochody, a trzecie dołączyło do nich osiem miesięcy później.

Auta zdążyły przejechać już ponad 130 tys. km i skontrolować aż 6 267 683 parkujące pojazdy! W zeszłym roku sprawdziły 3 608 176 aut, a w tym już 2 659 507. Każde auto dokonuje kontroli dwukrotnie, ze względu na to, że zaparkowany samochód trzeba kontrolować dwa razy w kilkuminutowym odstępie. Ma to na celu wykluczenie kierowców, którzy dopiero przyjechali i nie zdążyli jeszcze uregulować opłaty a parkomacie lub przez aplikację.

Jakie były kary?

Kontrole samochodowe skończyły się wystawieniem 280 286 DOD-ów, czyli Dokumentów Opłaty Dodatkowej. Z kolei piesze patrole ZDM wystawiły 226 840 kar za brak opłaty za postój w strefie. Mowa o 25 dwuosobowych patrolach pieszych ZDM, z ostatniego półtora roku. Jak widać wprowadzenie e-kontroli samochodowych znacznie podniosło wydajność ZDM oraz wykrywanie nieopłaconych miejsc parkingowych.

Przypominamy, że kara za brak opłaconego postoju w strefie to 250 zł. Zalecamy regulowanie opłat, zwłaszcza w dobie e-kontroli, gdyż samochód który Was właśnie mija przy parkowaniu może należeć do ZDM.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl