Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Śnieg i lód spada z jednego pojazdu na inny – komu należy się mandat?

Śnieg i lód spada z jednego pojazdu na inny – komu należy się mandat?

Śnieg i lód spada z jednego pojazdu na inny – komu należy się mandat?

Zimą pogoda bywa zmienna, jednak gdy tylko pojawia się śnieg i przymrozek, każdy kierowca wie że czekać go będzie poranne odśnieżanie. Co jeśli tego nie zrobi i na trasie z dachu jego pojazdu spadnie śnieg i lód wprost na szybę i maskę auta za nim? Kto wówczas odpowiada za szkodę i otrzyma mandat?

Nieodśnieżony samochód może doprowadzić do tragedii

I wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie samochodów ciężarowych, z których na trasie może spaść ogromna hałda śniegu na auto jadące za nim. Dotyczy to wszystkich pojazdów, które nie mają odśnieżonego dachu.

W trakcie jazdy, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu, czy autostradach jedziemy z dużą prędkością, a gdy auto pozostanie nieodśnieżone, to na pojazd za nim może spaść cały śnieg, który się znajduje na naszym pojeździe.

Może to doprowadzić nie tylko do ograniczenia widoczności kierowcy prowadzącego pojazd za naszym, ale również spowodować utratę panowania nad kierownicą i wypadek.

Mandat za nieodśnieżony samochód

Otóż karę za nieodśnieżony samochód otrzyma kierowca. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym pojazd nie może zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza osób, które jadą za nim.

Nieodśnieżone auto stanowi zagrożenie zarówno dla kierowcy, który je prowadzi, jak i dla tych, którzy poruszają się za nim. Policjanci mogą wówczas ukarać kierowcę nieodśnieżonego pojazdu mandatem o wysokości 200 zł.

A jeśli z tego powodu dojdzie do zagrożenia, jak np.: w sytuacji w której lód spadnie z ciężarówki lub busa na auto osobowe, wówczas karą będzie mandat o wysokości 500 zł i 6 punktów karnych. Gdy w wyniku takiej sytuacji ucierpi inna osoba, wówczas niewykluczona jest również odpowiedzialność karna.

A co zrobić, gdy nasz samochód został uszkodzony?

Jeśli w wyniku spadającego śniegu z auta poprzedzającego nasz pojazd zostanie uszkodzony, wówczas zasady są takie same, jak w przypadku kolizji. Za zagrożenie odpowiada sprawca, a więc kierowca nieodśnieżonego pojazdu. Odszkodowanie płacy wówczas ubezpieczyciel w ramach polisy OC. A jeśli zdecydujemy się na wezwanie policji na miejsce zdarzenia, wówczas otrzyma on dodatkowo mandat, co znacznie ułatwi proces uzyskania odszkodowania z polisy OC sprawcy.

Jak powinni się zachować fleet managerowie?

W sezonie zimowym należy poinformować wszystkich kierowców floty o konieczności odśnieżania pojazdu. W sytuacji, w której tego nie zrobią, to oni zostaną ukarani mandatem, jednakże gdy dojdzie do kolizji z powodu zalegającego śniegu na dachu, wówczas odszkodowanie zostanie wypłacone z OC firmowego pojazdu. Wówczas to pracodawca będzie musiał podjąć decyzję o konsekwencjach dla kierowcy, który nie dopełnił służbowego obowiązku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl