Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

To już pewne – wkrótce zmiany w taryfikatorze mandatów

To już pewne – wkrótce zmiany w taryfikatorze mandatów

13 grudnia media obiegła informacja o tym, że prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która zaostrza kary dla popełniających wykroczenia drogowe. Od Nowego Roku zmieni się wiele – kwoty mandatów wzrosną, a do tego będzie obowiązywać zasada recydywy – popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat zakończy się podwojeniem kary! Co jeszcze musisz wiedzieć o zmianach? Sprawdź.

Nowelizacja ustawy

Zarys nowych przepisów został przedstawiony opinii publicznej jeszcze we wrześniu. Kierowcom nie w smak były planowane zmiany i z niemałym stresem przyglądali się sytuacji. Nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym wraz z innymi ustawami, Sejm uchwalił 29 października. Jednak Senat miał do niej kilka uwag, które ostatecznie 2 grudnia zostały ponownie rozpatrzone przez Sejm.

W poprzedni piątek, tj. 10 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

Jakie zmiany się szykują?

Przede wszystkim podwyższona będzie maksymalna wysokość grzywny, która do tej pory wynosiła 5 tysięcy złotych, po Nowym Roku będzie to już 30 tysięcy złotych. Zwiększona będzie również wysokość grzywny, którą można nałożyć w postępowaniu mandatowym.

Karze grzywny od 1 tysiąca złotych do 30 tysięcy złotych będą podlegać Ci, którzy nie stosują się do zakazu wyprzedzania pojazdem mechanicznym, który określa ustawa lub znak drogowy.

Kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny o wysokości od 1 tysiąca złotych do 30 tysięcy złotych będzie czekać osoby, które prowadziły pojazdy na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub ruchu bez wymaganego uprawnienia oraz za prowadzenie pojazdu niedopuszczonego do ruchu. Zagrożone grzywną o wysokości 30 tysięcy złotych ma być również wykroczenie polegające na niewskazaniu na żądanie uprawnionego organu, kierującego pojazdu w określonym czasie, np.: gdy otrzymał zdjęcie z fotoradaru.

Nie mniej niż 3 tysiące złotych zapłacą ci, którzy nie zachowali należytej ostrożności lub spowodowali zagrożenie będąc w stanie spożycia alkoholu.

Również nie mniej niż 3 tysiące złotych mają zapłacić ci, którzy nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu lub nie zatrzymają pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej lub używającej specjalnego znaku. To samo spotka kierowców, którzy wyprzedzają na przejściu dla pieszych, omijając pojazd jadący w tym samym kierunku, który zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwa pieszym, naruszają zakaz jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych po raz kolejny w ciągu dwóch lat od popełnienia tego samego wykroczenia.

Zmianie ulegnie również kara grzywny za przekroczenie prędkości dopuszczalnej o 30 km/h, niezależnie od tego, czy zdarzenie miało miejsce w terenie zabudowanym, czy nie. Po Nowym Roku kierowcy będą musieli zapłacić mandat o wysokości 800 złotych.

Zmiany dotyczą również punktów karnych

Po wprowadzeniu nowych przepisów kierowcy będą mogli otrzymać nawet 15 punktów karnych. Maksymalna liczba za niektóre wykroczenia wynosi obecnie 10 punktów. Zniesione zostaną również szkolenia, których odbycie umożliwiało zmniejszenie liczby punktów karnych.

Dodatkowo wprowadzony ma zostać mechanizm, który uzależnia usunięcie punktów karnych od czasu uregulowania mandatu, a więc zostaną one skasowane po upłynięciu 2 lat od dnia zapłaty kary.

Co jeszcze się zmieni?

2 grudnia Sejm przyjął senacką poprawkę w ustawie o możliwości usuwania z centralnej ewidencji pojazdów i kierowców danych o wysokości grzywien, które zostały nałożone w wyniku otrzymania mandatu karnego oraz  ich uiszczeniu.

Ponadto przyjęto również poprawkę o przeniesieniu przepisów uprawniających prokuratora do wystąpienia z wnioskiem o ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika do wytoczenia powództwa o rentę dla osoby poszkodowanej. Możliwe będzie również uzyskanie renty dla osób najbliższym ofierze wypadku samochodowego ze skutkiem śmiertelnym.

Odrzucono jednak poprawkę o tym, iż w określonych przypadkach wpływy z grzywien miałyby trafiać do budżetów samorządów.

Aktualnie ustawa czeka na publikację, ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. 

Przygotuj się do zmian! 

Skorzystaj z usług Flotis - od Nowego Roku za abonament zapłacisz tylko 16,58 zł miesięcznie w usłudze na 24 miesiące. Zyskasz bezpłatny dostęp do e-TOLL, dzięki czemu Twoje przejazdy przez płatne odcinki autostrad A2 i A4 będą znacznie wygodniejsze! 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl