Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Trendy flotowe w 2021 roku. Analizujemy, co warto wdrożyć do flot

Trendy flotowe w 2021 roku. Analizujemy, co warto wdrożyć do flot

Ten rok przyniósł wiele zmian w środowisku transportowym. Duże kroki zostały podjęte w kierunku walki z emisją spalin i na sile przybrały te trendy, które cieszyły się popularnością jeszcze przed pandemią COVID-19. W co warto zainwestować? Sprawdziliśmy nowy raport „Barometr Flotowy” na bazie ankiet Kantar przeprowadzonych wśród fleet managerów.

Proekologiczne myślenie nabiera rozpędu

W raporcie opublikowanym przez Arval najmocniejszym wnioskiem dotyczącym trendów we flotach jest ten, o ich elektryfikacji. Pandemia nie wstrzymała zainteresowania tematem wśród fleet managerów, a nawet go umocniła. Obecnie już 18% firm korzysta z co najmniej jednego pojazdu elektrycznego, a 1/3 ma we flotach kilka modeli.

Co najmniej 50% firm w Polsce oraz 56% w Unii Europejskiej deklaruje chęć zakupu pojazdu elektrycznego do firmowej floty w perspektywie najbliższych 3 lat. To daje wniosek, że już za 36 miesięcy co najmniej 6 z 10 badanych firm umożliwia swoim pracownikom korzystanie z ekologicznego transportu elektrycznego.

Zdecydowanie zmalała bariera ograniczeń wśród fleet managerów, którzy przestali się obawiać niskiej dostępności punktów ładowania aut elektrycznych w domach i firmach, a także zbyt małej możliwości wyboru dostępnych modeli pojazdów ekologicznych.

Nie da się ukryć, że możliwość zredukowania kosztów paliwa we flotach, a także proekologiczne zmiany w transporcie, budowanie dobrego wizerunku firmy i całkowity koszt użytkowania aut dostawczych przemawiają do fleet managerów za wprowadzeniem elektryków. Dodatkowo, planowane na ten rok uruchomienie 2 etapu naboru do dofinansowania zakupu elektryka dla przedsiębiorców, wzmacnia ten pogląd i zachęca do podążania za trendami flotowymi – komentuje Jakub Wesołowski, Flotis

Polskie floty gotowe na dywersyfikację środków transportu

Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie innych środków transportu, niż samochód firmowy. A trzeba również przyznać, że obecnie mamy w czym wybierać. Z powodzeniem będziemy w stanie dopasować rozwiązania transportowe do naszego modelu biznesowego – mówi Jakub Wesołowski, Flotis

Fleet managerowie poszukują alternatywnych form mobilności dla pracowników. Spowodowane jest to wzrostem świadomości dotyczącej bezpieczeństwa i zdrowia, którą podniosła pandemia COVID-19. W planach jest, m.in. wdrożenie możliwości współdzielenia rowerów wśród pracowników, a także innych rozwiązań mikromobilności, jak np.: dopłata do wynajmu prywatnego kadry pracowniczej.

Obecnie fleet managerowie decydują się na:

  • wspólne dojazdy pracowników
  • firmowy system car sharingu
  • budżet na mobilność
  • inne rozwiązania mikromobilnościowe

Parki samochodowe firmowych flot się rozrosną

Duża liczba przedsiębiorców deklaruje chęć rozbudowania parku samochodowego firmowych flot w ciągu następnych 3 lat. To więcej chętnych (+43%), niż w porównaniu ze średnią unijną z poprzedniego roku. Te plany są efektem rozwoju biznesu, a także chęcią zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych środków transportu w obawie przed zagrożeniem zdrowia oraz potrzeby rekrutacji i utrzymania obecnych pracowników.

Co ciekawe, większość ma w planach zakup środków transportu sfinansowanych z własnego budżetu. Nie mniej jednak, popularność leasingu i wynajmu nie maleje. Zwłaszcza wynajmu długoterminowego, który jest rozwiązaniem wygodnym i elastycznym, a do tego oferuje duże wsparcie merytoryczne przedsiębiorcom.

Telematyka zyskuje na popularności

Podłączanie aut firmowych do sieci wciąż jest bardzo dużym trendem, który jest opłacalny zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców. Większe firmy już korzystają z technologii, natomiast mniejsze mają co do niej coraz śmielsze plany. Wprowadzenie telematyki procentuje poprawą zachowania i sposobu jazdy kierowców, pozwala na monitorowanie ich lokalizacji w celach bezpieczeństwa, a także eliminuje niepożądane wykorzystywanie pojazdów firmowych.

We Flotis obserwujemy stały wzrost zainteresowania monitoringiem flot. Coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie lokalizatorów, głównie w kontekście poprawy bezpieczeństwa pracowników oraz stałego rejestrowania najważniejszych danych o ruchu pojazdu. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na zredukowanie kosztów utrzymania floty, ale również efektywniejsze prowadzenie całej firmy – komentuje Jakub Wesołowski, Flotis

Badanie Kantar przeprowadzone zostało wśród 5197 fleet managerów, w tym 4443 z krajów europejskich. Ankiety wypełniono w 20 krajach, w tym w Polsce zrobili to managerowie z firm zatrudniających do 10 pracowników (33%), od 10 do 99 pracowników (20%), od 100 do 499 pracowników (27%) i powyżej 500 pracowników (20%). 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl