Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Ubezpieczenia transportowe - czy warto w nie inwestować?

Ubezpieczenia transportowe - czy warto w nie inwestować?

W branży transportowej należy umiejętnie zarządzać ryzykiem i zabezpieczyć się przed skutkami ewentualnych szkód. Pomóc nam w tym mogą odpowiednie ubezpieczenia transportowe, które ochronią zarówno towar, przewoźnika i pozostałe podmioty, które uczestniczą w procesie logistycznym.

Czym jest ubezpieczenie transportowe?

Ubezpieczenie transportowe to polisa, która (w zależności od zapotrzebowania) chroni przewoźnika, spedytora i mienie. Opiera się na zabezpieczeniu przed potencjalnymi szkodami, związanymi z wykonywaniem powierzonych obowiązków w przypadku przewoźnika i spedytora, a także ochroną mienia przed czynnikami niezależnymi od człowieka.

OC przewoźnika

OCP – czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego w ruchu krajowym, jak i międzynarodowym, to najpopularniejsze rozwiązanie w środowisku transportowym.

Każdy przewoźnik, który jest świadomy swojego ryzyka, a także pełnej odpowiedzialności za powierzony mu ładunek, szuka takiego rozwiązania wśród ofert polis, które zapewni mu ubezpieczenie całości, bez zagrożenia pokrywania strat z własnej kieszeni.

Zgodnie z regulacjami prawa przewozowego oraz Konwencji CMR, to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za powierzony mu ładunek, od momentu załadunku u nadawcy, do rozładunku u odbiorcy - jeśli w jego zakresie obowiązków są również te czynności. Zakres ochrony ubezpieczenia transportowego można kształtować, w zależności od specyfiki realizowanego transportu.

OC przewoźnika w praktyce

Przyjmijmy sytuację, że firma zajmująca się przewozem miała kolizję. Pojazd z towarem klienta wpada do rowu, w wyniku zderzenia z innym uczestnikiem ruchu drogowego. Zadaniem przewoźnika było przewiezienie towarów klienta o wartości 20 tysięcy złotych. W wyniku kolizji, przewoźnik musi pokryć straty klienta, a także koszty związane z odholowaniem pojazdu, przepakowaniem towaru do innego środka transportu oraz utylizacji, jeśli takowa była potrzebna. Czyli kolejnych kilka tysięcy dodatkowych opłat.

Chcąc uniknąć uregulowania kosztów strat z własnej kieszeni przewoźnik powinien posiadać polisę OC z odpowiednimi rozszerzeniami, które chronią go w takiej sytuacji. Wówczas całość strat pokryta zostaje przez ubezpieczenie. Podobnie wygląda to przy zdarzeniach poza granicami naszego kraju. Aby uniknąć ryzyka na terenie Unii Europejskiej, również powinno się wykupić polisę z odpowiednim rozszerzeniem ubezpieczenia transportowego.

OC dla spedytora

To zabezpieczenie obejmujące szkody wyrządzone w wyniku niewykonania lub niedopełnienia przez specjalistę usług spedycyjnych. Do zakresu działań, które są chronione polisą, zalicza się wysyłkę oraz odbiór przesyłek, opracowywanie instrukcji wysyłkowych, doradztwo w zakresie przewozu, zawarcie umów przewozowych, a także organizację transportu wraz z całą dokumentacją. OC dla spedytora występuje pod nazwą OCS i często bywa mylone z OC przewoźnika.

Ubezpieczenie cargo

Obejmuje ono ubezpieczenie mienia w transporcie. To jedno z najmniej docenianych ubezpieczeń transportowych na rynku, głównie traktowane jako zbędny koszt, który musi ponosić klient. Jednak w świetle prawa przewozowego, istnieją sytuacje, w których załadunek może zostać uszkodzony bez winy przewoźnika, jak np.: z powodu klęski żywiołowej.

Zadaniem ubezpieczeń transportowych jest ochrona przed szkodami, które mogą wystąpić w wyniku różnych działań ludzkich, a nawet niezależnie od ich udziału. To zabezpieczenie na wypadek poniesienia strat, w które warto zainwestować, aby nie regulować kosztów z własnej kieszeni. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl