Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Urządzenia Flotis kompatybilne z e-TOLL

Czy wiesz, że możesz całkowicie odliczyć od podatku koszt zakupu Flotis COMPACT i OBD i swobodnie korzystać w nich z systemu e-TOLL?

Nowy system poboru opłat e-TOLL już działa. Korzystają z niego już kierowcy ciężarówek, a docelowo będą mogli używać go również właściciele aut osobowych. Nasze urządzenia Flotis COMPACT i OBD przeszły certyfikację i użytkownicy mogą już z nich korzystać przy regulacji opłat e-TOLL. A dodatkowo zakup urządzeń Flotis można również odliczyć od podatku w całości! Jak to działa? Dowiedz się więcej.

Nowy system e-TOLL

Rozwiązanie zostało wdrożone w celu pobierania opłat za przejazd na płatnych odcinkach autostrad, którymi zarządza GDDKiA. To zastępstwo dla systemu viaTOLL, który jest dobrze znany kierowcom ciężarówek. Nowe rozwiązanie e-TOLL oparte jest na technologii wyznaczania pozycji pojazdu przy użyciu lokalizacji satelitarnej.

Systemem e-TOLL objęta została sieć płatnych dla ciężarówek dróg, których łączna długość to ok. 3 700 km. Dodatkowo e-TOLL obowiązuje na autostradzie A2 – od Konina do Strykowa i na autostradzie A4 od Wrocławia do Sośnicy.

Dlaczego zostały wprowadzone zmiany?

Głównym celem nowego systemu jest usprawnienie przejazdu przez bramki na autostradzie. Kierowcy, którzy wcześniej opłacili przejazd nie będą musieli zatrzymywać się w punktach poboru opłat. Wówczas muszą skierować się do bramek po prawej, skrajnej, stronie. Czekać tam będą na nich specjalne pasy przejazdowe oznaczone znakiem e-TOLL.

System e-TOLL może przynieść wiele korzyści kierowcom w kolejnym sezonie wakacyjnym. Zwłaszcza, że to czas, w którym na bramkach bardzo często tworzą się korki. Tym, którym zależy na szybszym przejechaniu przez punkty poboru opłat będą mogli skorzystać z możliwości przedpłaty w systemie e-TOLL i tym samym nie będą musieli stać w korku przed bramką – komentuje Jakub Wesołowski, Flotis

Jak skorzystać z systemu e-TOLL?

Wystarczy zarejestrować się w systemie e-TOLL na stronie internetowej: etoll.gov.pl lub korzystając z serwisu e-Urzędu Skarbowego oraz stacjonarnie w Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL i za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych.

Chcąc opłacić przejazd w nowym systemie możemy:

- kupić bilet autostradowy z podaniem numeru rejestracyjnego on-line lub na stacji paliw, czy w kiosku na autostradzie. Nie musimy instalować żadnych dodatkowych urządzeń lub aplikacji, a bilet, który kupimy będzie obowiązywał w danym czasie i na konkretnym odcinku autostrady, który wskaże kierowca.

- uregulować opłatę za pomocą danych geolokalizacyjnych pojazdu, które są udostępniane w Systemie Poboru Opłat Elektronicznych KAS. Wówczas należy zarejestrować się w systemie oraz zainstalować odpowiednie urządzenie OBU (On Board Unit), ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) lub bezpłatną aplikacją mobilną e-TOLL.

Korzystaj z e-TOLL w urządzeniach Flotis

Nasze urządzenia Flotis COMPACT i OBD przeszły pozytywnie certyfikację z Krajowej Administracji Sądowej i system e-TOLL jest już w nich dostępny.

Możesz uruchomić tę usługę w naszych lokalizatorach wybierając w panelu www Flotis listę pojazdów – edycję pojazdu – zakładkę e-TOLL. Musisz jednak pamiętać, że urządzenia, która mają działać w usłudze e-TOLL należy zgłosić na stronie rządowej www.etoll.gov.pl i podać ich Numer Biznesowy oraz kod PIN, które także znajdziesz w panelu Flotis.

Odlicz zakup urządzenia od podatku!

Od 29 czerwca tego roku wprowadzona została ulga e-TOLL w podatku dochodowym. Oznacza to, że możesz odliczyć od swojego przychodu wydatek związany z wyposażeniem pojazdów w urządzenia do poboru opłat w systemie e-TOLL.

Ulga polega na odliczeniu wydatku od przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej, które zostały ustalone na bazie prowadzonej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych PIT lub od dochodów z innych źródeł niż zyski kapitałowe CIT.

Można odliczyć wydatek poniesiony w wyniku nabycia zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego, opłaty, które zostały poniesione z tytułu umowy na obsługę ZSL i OBD lub opłaty, które poniesiono w wyniku leasingu, najmy, dzierżawy lub innej umowy o podobnych charakterze dla urządzeń ZSL i OBD. Maksymalna kwota do odliczenia nie może przekroczyć progu 500 zł.

Oznacza to, że możesz odliczyć od swojego przychodu w roku 2021 zakup urządzeń Flotis COMPACT lub OBD w całości.

Jakie kary czekają na kierowców za brak opłaty e-TOLL?

Karę będzie można otrzymać za niewystarczającą liczbę środków na koncie, gdy zamierzamy rozliczać się w systemie e-TOLL w formie przedpłaty. Wówczas na uregulowanie opłaty będziemy mieli 3 dni. 

Jazda bez ważnego biletu będzie karana. Ważność przepustek będzie sprawdzana przez kamery oraz dedykowane pojazdy służbowe.

Karę otrzymamy również za utrudnianie odczytu tablic rejestracyjnych. Jeśli będą słabo widoczne – doliczone zostanie nam kolejne kary, tak samo jak w przypadku zamontowania tablic w niedozwolonym miejscu.

Naliczaniem kar za przejazd płatnym odcinkiem drogi, bez uregulowania opłaty w systemie e-TOLL będzie się zajmował łódzki oddział Krajowej Administracji Sądowej. Będziemy mieli 14 dni na zapłacenie kary, a Ci którzy zrobią to wcześniej, będą mogli liczyć na taryfę ulgową w postaci zmniejszenia opłaty. Po przekroczeniu terminu płatności naliczane będą odsetki.

Od 1 czerwca 2021 roku z systemu e-TOLL korzystają już kierowcy samochodów ciężarowych, ale do końca września mają jeszcze możliwość wyboru rozwiązania pomiędzy ViaToll a e-TOLL. Natomiast właściciele osobówek będą zobowiązani do korzystania z e-TOLL już od grudnia tego roku. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl