Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Ważne zmiany dla kierowców!

Ważne zmiany dla kierowców!

Już od 4 września nie będzie konieczne wydawanie karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. Organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego będą miały dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Co to oznacza?

Co się stanie z naklejką?

Od 4 września tego roku nie będzie już obowiązku posiadania naklejki z numerem rejestracyjnym na szybie samochodu. Z tym dniem wejdzie w życie pakiet deregulacyjny. Podczas przerejestrowania samochodu będzie można zostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne, ale jeśli właściciel będzie chciał zmienić je na nowe, wówczas powinien pozbyć się naklejki z szyby samochodu.

Brak karty pojazdu

Nie będzie również obowiązku wydawania karty pojazdu, która jest dokumentem zawierającym całą historię samochodu lub motocykla. Dokument nie jest tez wymagany w ruchu drogowym, dlatego nie trzeba go wozić ze sobą, a bezpiecznie przechowywać w dokumentacji pojazdu.

Karta nie będzie wydawana od dnia 4 września tego roku, ponieważ wszystkie organy rejestrujące pojazdu czy kontroli ruchu drogowego będą miały dostęp do centralnej ewidencji pojazdów, w której znajdą wszystkie niezbędne informacje. Właściciel auta będzie mógł również sprawdzić historię pojazdu online.

Nowe przepisy pozwolą zaoszczędzić

Wprowadzenie zmian 4 września pozwoli zaoszczędzić kilka złotych na rejestracji pojazdu osobowego.

Sprowadzanego z zagranicy – 94,5 zł (karta pojazdu – 75 zł, nalepka kontrolna 18,5 zł, opłata ewidencyjna 1 zł).

Auta zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez zachowania dotychczasowych tablic – 19 zł (nalepka kontrolna 18,5 zł oraz opłata ewidencyjna 0,50 zł)

Koszt zarejestrowania samochodu osobowego w powyższych przypadkach od 4 września zmieni się na kwotę 161,50 zł. Aktualnie dla aut sprowadzanych z zagranicy wynosi 256 zł, a tych, które wcześniej były zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 180,5 zł.

Co ważne – do 4 września tego roku za brak naklejki na szybie wciąż grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł!

Co jeszcze zmienił pakiet deregulacyjny?

Gdy w dowodzie rejestracyjnych zabraknie miejsca w rubrykach przeznaczonych do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba będzie go wymieniać na nowy. To rozwiązanie funkcjonuje już od 4 grudnia 2020 roku.

Od tej samej daty funkcjonuje możliwość rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania oraz czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela, w przypadku konieczności przejazdu z miejsca zakupu lub odbioru pojazdu również przez starostę.

Od 4 czerwca 2021 roku autoryzowany salon sprzedaży może załatwić formalności związane z rejestracją nowego pojazdu nabywcy.

Od 4 grudnia 2020 roku funkcjonuje również możliwość powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem go z urzędu. Nie ma również konieczności przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu, jeśli od ostatniej rejestracji na terytorium RP nie nastąpiła zmiana własności.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl