Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Ważne zmiany dla przedsiębiorców, których auta są w leasingu

Ważne zmiany dla przedsiębiorców, których auta są w leasingu

Koniec roku mobilizuje wszystkich zmotoryzowanych do działania. W obawie przed zmianami, które mają wejść w życie już 1 stycznia 2022 wielu z nich szuka sposobu na to, by zabezpieczyć swoją firmową flotę pojazdów leasingowych. Nowy Rok ma przynieść zmiany w opodatkowaniu, a przedsiębiorcy głowią się czy i w jaki sposób wykupić swoje leasingowe auto do końca 2021 roku.

Co dokładnie się zmieni?

Od 1 stycznia zmianom ulegną zasady opodatkowania aut, które wykorzystuje się w działalności gospodarczej. Polski ład definiuje, że sprzedaż auta bez PIT i składki zdrowotnej będzie możliwa dopiero po 6 latach od wycofania pojazdu z działalności gospodarczej.

Obecnie wystarczy zrobić tzw. wykup prywatny oraz odczekać 6 miesięcy, aby uniknąć płacenia podatku. Wielu przedsiębiorców zastanawia się teraz czy warto im przyspieszyć wykup pojazdów leasingowych, aby zachować prawo do elastycznego rozporządzania autem.

Ci, którzy wzięli pojazd w leasing 4 lata temu nie zakładali konieczności użytkowania go przez 6 lat po wykupie, co łącznie daje 10 lat eksploatacji jednego auta. Chcąc znaleźć wyjście z tej sytuacji.

Wcześniejszy wykup ma sens?

Osoby, których umowy leasingowe kończą się w ciągu najbliższych kilku miesięcy chcą dokonać przyspieszonego wykupu. W ich przypadku to sporo korzyści.

Nowe przepisy wejdą w życie już 1 stycznia 2022 roku, jeśli podatnik wykupi pojazd do 31 grudnia 2021 roku z majątku prywatnego, wówczas przed 1 stycznia pojazd stanie się jego majątkiem prywatnym, a to oznacza, że po 6 miesiącach od tego czasu będzie mógł go sprzedać, bez zapłaty podatku.

A jeśli wykupi pojazd po 31 grudnia 2021 roku, to nawet jeśli zrobi to z majątku prywatnego, to sprzedaż będzie z tytułu działalności gospodarczej, a to oznacza oskładkowanie i opodatkowanie PIT przez następne 6 lat od momentu wycofania pojazdu z działalności gospodarczej.

Wycofanie z działalności gospodarczej to sytuacja, w której przedsiębiorca otrzyma fakturę na firmę, np.: z tytułu wykupu pojazdu, lecz nie wprowadza jej do działalności gospodarczej, a więc koszty ponosi bezpośrednio z majątku prywatnego.

A jeśli przedsiębiorca dokona przyspieszonego wykupu prywatnego, lecz przez następnych 6 miesięcy będzie użytkował pojazd w firmie, wówczas w zgodzie z przepisami może doliczyć do kosztów uzyskania przychodu 20% poniesionych wydatków eksploatacyjnych lub kosztów ubezpieczenia, powiększone o nieodliczony podatek VAT. Z kolei ten będzie można odliczyć w 50%.

Korzyści podatkowe z takiej formy użytkowania pojazdu w czasie 6 miesięcy są znacznie mniejsze niż przed wykupem, gdy mógł odliczać w PIT 75% wydatków eksploatacyjnych i 50% VAT.

Darowizna dla bliskiej osoby

To tzw. „furtka” w przepisach, którą najpewniej nowe przepisy szybko wyeliminują. Jeśli wykupimy pojazd z leasingu z majątku prywatnego po 1 stycznia 2022 roku, wówczas możemy go od razu podarować bliskiej osobie.

Osoba obdarowana po 6 miesiącach, liczonych od końca miesiąca, w którym otrzymała darowiznę, może sprzedać auto bez konieczności zapłaty PIT.

Ważne przed wykupem!

Jeśli dokonacie wykupu prywatnego firmowego pojazdu w leasingu, wówczas bardzo ważne jest przypilnowanie daty przeniesienia prawa własności (znajdziecie ją w aneksie do umowy leasingowej), aby była grudniowa. Jeśli nie będzie takiego dokumentu, wówczas liczy się data sprzedaży auta, którą ujęto na fakturze.

Zostało Wam niewiele czasu, aby wykupić pojazd firmowy, dlatego jeśli rozważacie ten proces, jak najszybciej złóżcie wniosek o wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej. Zapłacicie za to prowizję w kwocie od 700 do 900 zł netto.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl