Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Zarządzanie flotą – wszystko, co musisz wiedzieć

Zarządzanie flotą – wszystko, co musisz wiedzieć

Chcąc zwiększyć wydajność i produktywność, a także zapewnić bezpieczeństwo kierowcom musimy zatrudnić Fleet Managera, który zajmie się zarządzaniem naszą flotą. Na czym dokładnie polega to zadanie oraz jakie niesie korzyści dla przedsiębiorstwa?

Zarządzanie flotą – na czym polega?

To proces nadzorowania pojazdów użytkowych. Do podstawowych funkcji tego zadania zalicza się kontrolowanie, które jest możliwe dzięki zastosowaniu telematyki. Dzięki niej menedżerowie mogą monitorować lokalizację i stan pojazdów, a nawet styl jazdy kierowców. Jest to możliwe, m.in. dzięki wdrożeniu do firm monitoringu pojazdów, takich jak oferuje Flotis.

Jednak to nie wszystkie wyzwania, które niesie za sobą zarządzanie flotą. W niektórych branżach do zadań zarządzającego flotą będzie należało również namierzanie sprzętu i specjalistycznych narzędzi.

Jak wygląda w praktyce zarządzanie flotą?

Sercem procesu jest odpowiednie oprogramowanie do zarządzania flotą. Opiera się ono na systemie GPS, które działa w oparciu o GPRS, satelitę, radio lub połączenie wszystkich. Jak działają poszczególne funkcje oprogramowania do zarządzania flotą?

Monitoring pojazdów umożliwia menadżerom flot bieżący podgląd pozycji poszczególnych pojazdów. To rozwiązanie pozwala na szybką reakcję w sytuacjach awaryjnych i zapobieganie niechcianym opóźnieniom w dostawie czy realizacji usługi. Dodatkowo umożliwia większe zadbanie o bezpieczeństwo kierowców na trasie.

Komunikacja z kierowcą jest również bardzo ważnym elementem dla menadżera floty. Wysyłanie instrukcji, zamówień oraz komunikatów o istotnych punktach na trasie pozwala kierowcy na szybką reakcję i odpowiednie wykonanie zadania.

Planowanie trasy to istotny aspekt zarządzania flotą. Mając informacje o ruchu drogowym, menedżer może informować kierowców o zmianach trasy i skrócić czas jazdy.

W oprogramowaniu do zarządzania flotą są również dostępne takie dane, jak statystyki kierowców, które można kontrolować w aspekcie przepracowanych godzin i czasu odpoczynku, co jest bardzo ważne w polskim prawie. A także kontrolować towary i temperaturę ich składowania, co ma ogromne znaczenie w przypadku przewozu wrażliwego lub świeżego ładunku.

Jakie są korzyści z zatrudnienia Fleet Managera?

Osoba, która zajmuje się zawodowo zarządzaniem flotą przynosi realne korzyści całemu przedsiębiorstwu. Mając odpowiednie narzędzia do wykonywania swoich obowiązków będzie w stanie zoptymalizować koszty utrzymania floty, choćby dzięki wglądowi w poziom zużycia paliwa w pojazdach.

Dodatkowo znacznie zwiększy się satysfakcja klientów, którym firma zapewni wyższą jakość usług. Bieżące monitorowanie floty ograniczy niespodziewane sytuacje na trasach, a także opóźnienia, które mogą z nich wynikać. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl