Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł
FAQ - e-TOLL

Najczęściej zadawane pytania przez Klientów o systemie e-TOLL

e-TOLL to system automatycznego poboru opłat za przejazdy drogami płatnymi zarządzanymi przez GDDKiA, który w 2021 r. zastępuje dotychczasowe rozwiązanie VIATOLL. e-TOLL oparty jest na technologiach GPS i GPRS, za pomocą których pozycje pojazdu przekazywane są w czasie rzeczywistym z lokalizatora GPS zamontowanego w pojeździe do serwerów Krajowej Administracji Skarbowej. Na podstawie danych lokalizacyjnych oraz parametrów pojazdu KAS nalicza opłaty za przejazd wybranymi odcinkami autostrad, dróg ekspresowych i krajowych

 

e-TOLL uruchomiony został w Polsce 1 czerwca 2021 r. Do 30 września 2021 r. działa równolegle z wcześniejszym systemem – VIATOLL. Od 1 października e-TOLL będzie jedynym działającym rozwiązaniem dla pojazdów powyżej 3,5 t DMC oraz tych ciągnących przyczepę. Kolejną ważną datą w rozwoju systemu będzie 1.12.2021 r. kiedy to system otworzy się również na auta osobowe.

 

Uruchomienie usługi e-TOLL na bazie lokalizatorów GPS działających w usłudze monitoringu wymaga:

  • Wybrania w panelu www Flotis (lista pojazdów->edycja pojazdu->zakładka „e-TOLL”) urządzeń, które mają działać również w usłudze e-TOLL i pozyskania w tym procesie Numeru Biznesowego oraz kodu PIN, które w kolejnym kroku trzeba podać już na stronach rządowych www.etoll.gov.pl w celu połączenia obu usług.
  • Zarejestrowania firmy i pojazdów w rządowym systemie na stronie www.etoll.gov.pl i podaniu Numeru Biznesowego oraz kodu PIN uzyskanego w panelu Flotis..
 

ZSL i OBU to dwa typy urządzeń lokalizacyjnych, które mogą być wykorzystywane w systemie e-TOLL. ZSL to Zewnętrzny System Lokalizacyjny, czyli urządzenia-lokalizatory GPS służące do monitoringu ukrytego czyli zamontowane w pojazdach do stałego źródła zasilania np. pod maską. OBD urządzenia pokładowe (On-Board Unit) łatwe do przenoszenia między pojazdami np. zasilane z gniazda zapalniczki lub gniazda diagnostycznego OBD II. Oferowane przez Flotis urządzenia Flotis Compact i Flotis OBD mogą być zarówno ZSL jak i OBU ponieważ zależy to od sposoby zamontowani i podpięcia do zasilania.

 

System e-TOLL obowiązuje na prawie 4000 km dróg (stan 16.09.2021) krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Aktualny wykaz odcinków objętych usługa e-TOLL dostępny jest na stronie: https://etoll.gov.pl/ciezarowe/system-e-toll/lista-odcinków-płatnych/

 

Jeśli Lokalizator GPS przestanie nadawać pozycje GPS do systemu e-TOLL dłużej niż przez 15 minut, to kierowca zobowiązany jest zatrzymać się na najbliższym parkingu lub opuścić płatny odcinek drogi. W innym przypadku KAS naliczy opłatę karną zgodną z obowiązującym taryfikatorem. Jeśli urządzenie cały czas zapisuje pozycje GPS, ale tymczasowo straciło zasięg GSM (brak łączności z serwerami) to usługobiorca w celu uniknięcia kar w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu powinien przekazać do KAS dane z trasy wraz z konieczną do uiszczenia za ten przejazd opłatą.

 
 
Instrukcję krok po kroku znajdziesz na stronie: https://flotis.pl/flotis-manager-E-toll
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl