Już 6 na 10 polskich firm korzysta z monitoringu flot samochodowych z zastosowaniem rozwiązań GPS. Dzięki temu 45% przedsiębiorstwom udało się obniżyć zużycie paliwa. To efekt wprowadzenia telematyki. Oczywiście to nie wszystkie korzyści płynące z wprowadzenia monitoringu do firm.
Polskie firmy mierzą się z wysokimi kosztami paliwa
Obecny czas nie jest łaskawy dla kierowców, a tym bardziej dla firm flotowych – paliwo drożeje, koszty motoryzacyjne rosną, a także usługi w warsztatach samochodowych. Do tego rosnące oczekiwania klientów powodują ogromną presję na przedsiębiorstwach, co przy tak niepewnej sytuacji rynkowej utrudnia eliminację nieplanowanych kosztów.
Jak sobie z tym radzić? Kluczowym okazuje się być poprawa obsługi klientów, a także umiejętne zarządzanie flotą.
Monitoring popularny, jak w Europie!
Monitoring GPS działa już w 64% polskich firmach flotowych. To o 4% mniej niż wynosi obecnie średnia europejska. Stosowanie telematyki przynosi ogromne korzyści przedsiębiorstwom, zwłaszcza w obszarze związanym z kosztami.
Monitoring GPS umożliwia podniesienie produktywności floty samochodowej, przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów, a to buduje sporą przewagę konkurencyjną. Dzięki stosowaniu monitoringu flotowego można znacznie lepiej zarządzać samochodami w terenie, planować trasy, a co za tym idzie – szybciej obsługiwać konkretne zlecenia.
Monitoring to również bezpieczeństwo
Stosowanie monitoringu GPS w firmie to nie tylko zwiększanie produktywności. Dzięki temu zwiększone jest również bezpieczeństwo – monitorowanie floty oraz stanu pojazdów pozwala na uniknięcie wypadków, a także kontrolowanie stanu samochodu.
Ponadto, fleet manager może stale monitorować styl jazdy danego kierowcy i reagować, jeśli nie jeździ zgodnie z przepisami. Bo nieprzepisowa jazda to nie tylko ryzyko otrzymania mandatu, ale również zwiększenie spalania i zużycia podzespołów i płynów eksploatacyjnych w aucie. A to znów rosnące koszty.
Elektryki rozwiązaniem na wszystko?
Europa wciąż zmierza w kierunku spopularyzowania samochodów elektrycznych, jednak w wielu firmowych flotach ten proces jest wciąż na bardzo wczesnym etapie. Nie da się ukryć, że elektromobilność w Polsce jest najbardziej napędzana przez przedsiębiorstwa, nie jest to jednak taki poziom jak w całej Europie, gdzie obecnie już co czwarte przedsiębiorstwo posiada elektryka w swojej flocie firmowej.
Samochody elektryczne generują mniejsze koszty utrzymania floty, jednak wciąż ich zakup to spora inwestycja, na którą decyduje się jeszcze niewiele polskich przedsiębiorców.