Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Drogi w Europie. Jakie obowiązują opłaty w 2021 roku?

Drogi w Europie 2018. Aktualne ceny i formy płatności.

Opłaty drogowe zmieniają się w zależności od kraju. Tak, jak limity prędkości i ilość fotoradarów, które możecie na nich spotkać. Nie da się ukryć, że polskie autostrady wyróżniają się na tle pozostałych w Europie – wciąż są najdroższe. Z jakimi opłatami spotkacie się w innych krajach europejskich? Sprawdźcie!

Ruszając w trasę po Europie musicie kupić odpowiednie winietki. W większości przypadków będą to już e-winietki, które można kupić w Internecie docelowego operatora lub w sklepie online Polskiego Związku Motorowego. Możecie to również zrobić stacjonarnie w wybranych punktach i stacjach paliw. Jakie opłaty na Was czekają w Europie?

Austria

W tym kraju przejazd wszystkimi drogami ekspresowymi i autostradami wiąże się z opłatą. W tym państwie obowiązuje również zasada „stick or click” – czyli należy kupić winietkę stacjonarnie i przykleić ją na szybie lub zakupić ją przez system elektronicznego poboru opłat, na stronie ASFiNAG.

W przypadku zakupu winiety 10-dniowej musimy liczyć się z kosztem 9,5 euro, winieta 2 miesięczna będzie nas kosztować 27,8 euro, a roczna 92,5 euro. Motocykliści zapłacą za winiety o połowę mniej.

Czechy

Tutaj zapłacimy za podróż autostradami oraz drogami ekspresowymi. Od początku tego roku możemy zakupić winiety wyłącznie elektronicznie. Z tego obowiązku zwolnione są auta z napędem elektrycznym oraz hybrydowym PHEV, których emisja CO2 jest mniejsza niż 50 g/hm, a także samochody zabytkowe i wodorowe.

Winiety można kupić za pośrednictwem portalu Edalnice. Ich koszt za 10 dni to 310 CZK (55 zł), 30 dni 440 CZK (78 zł), a za rok 1500 CZK (266 zł).

Słowacja

W tym kraju również obowiązuje elektroniczny system poboru opłat. Został tu wprowadzony jako jeden z pierwszy w Europie już w 2010 dla samochodów ciężarowych. Winiety kupuje się na stronie SK-Vignette. Koszt 10 dniowej winiety to 10 euro, 30 dniowej 14 euro, a rocznej 50 euro.

Słowenia

To kraj, który ma niewielką sieć autostrad, lecz koszt ich wybudowania, ze względu na ukształtowanie terenu był bardzo wysoki. Słoweńskie autostrady są dość drogie, a dodatkowo nie udostępniają opcji zakupu 10 dniowej winiety. Obowiązuje tu również zakup „analogowy” – winietę należy kupić wcześniej i nakleić ją po lewej stronie szyby. Opłata za 7-dniową przepustkę to 15 euro, 30-dniową 30 euro, a roczną 110 euro.

Szwajcaria

W tym państwie obowiązuje wyłącznie system naklejania winiet na szybę samochodu. Można kupić wyłącznie roczną przepustkę, której koszt to 40 franków szwajcarskich, a więc 192 zł. Brak winiety równa się z mandatem o wysokości 200 franków.

Węgry

Winiety zakupuje się wyłącznie drogą elektroniczną. Jednak e-winiety sprzedaje się w formie wydruku elektronicznego, a potwierdzenie należy zachować do kontroli przez dwa lata! Winiety kupuje się na stronie Ematrica z koniecznością wcześniejszego zarejestrowania się.

10-dniowa przepustka będzie nas kosztować ok. 78 zł, 30-dniowa 110 zł, a roczna 805 zł. Dotyczy to samochodów o masie do 3,5t i 7 miejscach.

Rumunia

Tu pojedziesz najtańszymi autostradami w całej Europie. Obowiązują tutaj wyłącznie elektroniczne winiety, które kupisz na stronie Roviniete. Przepustkę możesz również pobrać na swój telefon. Za winietę 3-dniową zapłacisz 3 euro, 30-dniowa to koszt 7 euro, 90-dniowa 13 euro, a roczna 28 euro. Bardzo tanio, prawda?

Bułgaria

Za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi zapłacisz wyłącznie online wykupując elektroniczną winietę. Jej koszty nie są zbyt wysokie – za 7 dni obowiązuje opłata ok. 55 zł, miesięczna to koszt 100 zł, 3-miesięczna 172 zł, a roczna 300 zł. Co ciekawe, możesz również wykupić winietę weekendową, za którą zapłacisz 39 zł.

Białoruś

Tu płacimy za przejazd autostradą od 2013 roku, a od 2019 roku możemy to zrobić elektronicznie, na stronie Beltoll, która wymaga rejestracji. Do pobierania opłat służy dedykowane urządzenie pokładowe BelToll, za które zapłacisz kaucję 20 euro. Koszt przejazdu autostradą zależy od odcinka trasy, za km zapłacimy od 0,04 euro do 0,12 euro.

Bośnia i Hercegowina

Tutaj obowiązują opłaty wyłącznie za pojedyncze odcinki autostrady A1, która łączy Sarajewo z Zenicą. Za 6-kilometrowy odcinek zapłacimy zaledwie 3 zł, a za najdłuższy na tej trasie, niecałe 14 zł.

Chorwacja

Uwielbiane przez turystów państwo nie ma elektronicznego systemu poboru opłat i za przejazd autostradą płaci się na bramkach. Koszty różnią się w zależności od odcinków i uregulujemy je gotówką w walucie euro lub kuny lub kartą. Przejazd obydwiema autostradami – A2 i A1 z granicy słoweńskiej na południu Zadaru, przez Zagrzeb, wyniesie nas niecałe 100 zł.

Dania

W Danii za przejazd autostradą nic nie płacimy, ale musimy opłacić trasę przebiegającą przez dwa mosty – Storebelt (18km) – 35 euro i Oresund (16 km) – 50 euro.

Francja

Autostrady w tym kraju są najdroższe w całej Europie. Opłaty reguluje się po wyjeździe z konkretnego odcinka trasy, na bramkach. Zapłacić trzeba również za przejazdy niektórymi wiaduktami, mostami i tunelami. Około 9 000 km autostrad na 12 000 km wymaga płatności, a średni koszt przejazdu 100 km wynosi ok. 8-9 euro.

Grecja

W tym śródziemnomorskim kraju opłat dokonuje się na bramkach, ponieważ autostrady należą do różnych właścicieli, a system poboru opłat jest niejednolity. Pojedyncze odcinki mogą kosztować od 1,5 do 3 euro. I co ważne – na niektórych bramkach nie ma możliwości płatności kartą!

Dodatkowo w Grecji zapłacimy za przejazd mostem Rion Antirion Bridge i Akteo Tunnel.

Hiszpania

W tym państwie za przejazd autostradą zapłacimy w zależności od tego, czym jedziemy i którędy. Płatności dokonuje się na bramkach, a koszt przejechania 100 km wynosi około 10 euro. Na pocieszenie podpowiemy Wam, że prawo hiszpańskie zakłada, że każdy odcinek autostrady musi mieć swoją bezpłatną alternatywę i te drogi szybkiego ruchu są naprawdę dobrze rozwinięte.

Portugalia

Podobnie, jak w Hiszpanii, opłaty reguluje się na bramkach, jednak można również skorzystać z elektronicznego systemu poboru opłat za jazdę autostradą. Wystarczy mieć kartę i włożyć ją do czytnika, a wtedy system wiąże kartę z pojazdem na 30 dni. Można to anulować na stronie internetowej lub na infolinii.

Do wyboru jest również zakup kart autostradowych o wartościach 5, 10, 20 i 40 euro. Aktywuje się je sms-em lub online.

Włochy

Świetnie rozwinięta sieć autostrad w tym kraju będzie nas kosztować ok 8-9 euro za 100 km. Niestety jakość niektórych odcinków wciąż może zawieść oczekiwania kierowców.

Serbia

Tu spotkamy się z płatnymi autostradami, za które zapłacimy wyłącznie na bramce. Koszt przejazdu za 100 km to od 3,5 euro do 6 euro. Można płacić również w dinarach.

Norwegia

Ten skandynawski kraj ma niewiele autostrad i są bezpłatne. Jednak należy w nim opłacić wjazd do centrum Oslo, Bergen i Trondheim. To tzw. opłata ekologiczna i zależy od pory wjazdu oraz tego, czy nasze auto to diesel. W godzinach szczytu opłaty są najwyższe.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl