Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Jakie ceny paliw będą w 2023 roku? Wciąż jeszcze nie wiadomo…

Jakie ceny paliw będą w 2023 roku? Wciąż jeszcze nie wiadomo…

Sytuacja z cenami paliw jest wciąż nieokreślona. Istnieje szansa, że ceny spadną na początku przyszłego roku, ale również jest ryzyko, że tak nie będzie. Co się dzieje aktualnie na rynku? Jakie są prognozy ekspertów? Czy ceny paliw jeszcze wzrosną do Świąt?

Podatek na paliwo wciąż będzie na poziomie 8% w 2023 roku?

Początek grudnia przyniósł dobre wieści dla zmotoryzowanych Polaków – w Sejmie uchwalona została nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym, okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw będzie wydłużony do 30 czerwca 2023 roku. Nowelizację poparło 250 posłów, sprzeciwiło się jej zaledwie 12, a 177 wstrzymało od głosu. Ustawa trafiła już do Senatu. I wszystko to brzmi dobrze, ale…

Takie rozwiązanie może być niemożliwe, ze względu na Komisję Europejską, która może wymóc na Polsce przywrócenie regularnej stawki podatku VAT na paliwo.

Niezależnie od tego, czy podatek VAT na paliwo zostanie podniesiony z 8% na 23%, to i z pewnością zdrożeją inne produkty, choćby spożywcze. Żywność będzie kosztować więcej, co jest efektem rosnących cen energii i płac, które ponoszą producenci. W przyszłym roku zdrożeje również podatek rolny.

Producenci i sprzedawcy paliw w Polsce robią „bufor”?

Na światowych rynkach tanieje ropa, ale ceny na stacjach paliw w Polsce nie spadają. Zdaniem ekspertów, producenci i sprzedawcy tworzą bufor, który przygotowuje polskich kierowców do szoku, związanego z przywróceniem 23% stawki VAT na paliwo.

Najprawdopodobniej żaden z wiodących w Polsce producentów nie obniży cen paliw na stacjach do końca tego roku, dopóki sytuacja się nie wyklaruje. Ceny obecnie utrzymują się na stabilnym poziomie, co nie cieszy kierowców.

Wróci VAT na gaz

Do końca grudnia tego roku obowiązuje jeszcze tarcza antyinflacyjna, która nie obejmuje podatku VAT na gaz. Jednak, zgodnie z ustaleniami Unii Europejskiej, od nowego roku nie będzie możliwe zerowe opodatkowanie vat na energię.

Oznacza to, że do opłaty gazowej będzie doliczany podatek VAT w wysokości 23%.

Polski rząd proponuje wdrożenie projektu, który miałby refundować podatek VAT najbiedniejszym gospodarstwom domowym, a także niektórym instytucjom.

Co przyniesie kierowcom trzeci tydzień grudnia?

W tym tygodniu kierowcy mogą się spodziewać spokoju na stacjach benzynowych, ceny detaliczne ulegną stagnacji. W najbliższych dniach za Pb 95 powinniśmy średnio zapłacić 6,52-6,63 zł/l, olej napędowy będzie kosztować 7,62 – 7,73 zł/l, a autogaz 2,89 zł/l – 2,95 zł/l.

Zdaniem ekspertów, możliwe będą jednak obniżki cen paliw w przyszłym roku, jeśli Polska zakończy swój konflikt dotyczący wypłaty środków na KPO z Unią Europejską. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl