
Flota samochodów elektrycznych w naszym kraju powiększa się powoli, ale PSPA szacuje, że w ciągu najbliższych trzech lat będzie ich już 300 tysięcy. Docelowo brakuje nam 980 tysięcy elektrycznych pojazdów do osiągnięcia miliona.
Stan elektromobilności w Polsce
Z miesiąca na miesiąc przybywa nieznaczna liczba samochodów elektrycznych w naszym kraju. Ich liczba wciąż jest jednak zbyt mała, by mówić o dużej popularności tych pojazdów. PSPA oraz PZPM policzył, że wraz z końcem lutego w Polsce zarejestrowanych zostało 20 tys. 167 elektrycznych aut osobowych. Do tego wyniku należy również doliczyć 664 autobusów elektrycznych oraz 1 807 aut dostawczych o ekologicznym napędzie.
Już w 2025 roku więcej elektryków
Według najnowszego raportu „Polish EV Outlook 2022” prognozy zwiększenia parku elektrycznych pojazdów w Polsce są bardzo optymistyczne. Do końca 2025 roku w naszym kraju ma być niemal 300 tys. samochodów elektrycznych.
Szacuje się, że już w 2024 roku udział pojazdów typu BEV na rynku nowych aut osobowych osiągnie poziom ponad 10%, a więc więcej niż wynosiła średnia unijna w 2021 roku. Oczywiście na sprzedaż elektryków będzie miała również eskalacja wojny w Ukrainie, zwłaszcza ograniczenia udziału importowanych paliw kopalnych w sektorze transportu.
Polacy mają w czym wybierać
Raport przygotowany przez PSPA informuje, że aktualnie Polacy mogą wybierać swoje auto elektryczne spośród 55 pojazdów osobowych oraz 12 dostawczych. Najchętniej kupowanymi w 2021 roku były: Tesla Model 3, Kia e-Niro oraz Nissan Leaf. Najpopularniejszymi pod względem łącznej liczby rejestracji elektryków w Polsce są marki Nissan, BMW oraz Tesla.
Najwięcej samochodów elektrycznych spotkacie w Warszawie (22%). Jednak w 26% park pojazdów elektrycznych w Polsce zasilają floty z miejscowości liczących mniej niż 50 tys. mieszkańców!
W Polsce znajdują się również 3 963 ogólnodostępne punkty ładowania, które przekładają się na 2 034 stacje. Jednak w 70% są to stacje, na których ładowanie elektryka trwa znacznie dłużej, ponieważ do dyspozycji kierowcy jest wyłącznie prąd przemienny (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.