Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Przedsiębiorcy kupują samochody inaczej niż indywidualni klienci

Przedsiębiorcy kupują samochody inaczej niż indywidualni klienci

Te różnice są bardzo widoczne, zarówno pod względem finansowania zakupu pojazdu, a także ilości kupowanych samochodów. Polski rynek motoryzacyjny jest w głównej mierze napędzany przez firmy, które jak się okazuje chętnie decydują się na wynajem długoterminowy, nie ograniczając swojej płynności finansowej. Jak kupują przedsiębiorcy i co jeszcze odróżnia ich od klientów indywidualnych? Sprawdźcie!

Przedsiębiorcy rejestrują więcej samochodów

W 2021 roku zostało zarejestrowanych ponad 428 tysięcy nowych pojazdów, z czego 311 tysięcy zostało kupionych przez przedsiębiorców. To oznacza, że 7 na 10 pojazdów rejestrowano na firmę.

W tym roku sytuacja wygląda podobnie – przedsiębiorcy zarejestrowali 71% z 382 tysięcy pojazdów.

Grudzień to szczególny miesiąc dla przedsiębiorstw

W ostatnim miesiącu tego roku zainteresowanie zakupem lub wymianą pojazdu wśród przedsiębiorców znacznie wzrasta. Dzieje się tak z powodów podatkowych.

W grudniu 2021 roku na firmę zostało zarejestrowanych 23 tysiące pojazdów osobowych, co daje wynik o 13% większy niż w listopadzie tego samego roku.

Ci przedsiębiorcy, którzy wypracowali znaczne zyski w danym roku, w grudniu decydują się na inwestowanie nadwyżek budżetowych w zakup nowego pojazdu służbowego. I nawet jeśli jest on używany przez pracownika w celach prywatnych, to wciąż możliwość odliczenia mniejszego podatku, jest opłacalna.

Wymiana floty – jak to robili przedsiębiorcy w tym roku?

Najchętniej przedsiębiorcy inwestowali w pojazdy firmowe marki Toyota, Skoda oraz Volkswagen. Z kolei klienci indywidualni wybierają Toyotę, KIA oraz Skodę. Ich zakupy różniły się jednak opcjami finansowania.

Firmy, ceniąc wygodę, wybierają możliwości finansowania, które nie blokują ich kapitału. A mogą wybierać spośród kredytu, leasingu, pożyczki leasingowej czy wynajmu długoterminowego. Od lipca 2020 roku do końca listopada 2022 roku wciąż dominował leasing, ale na podium znalazł się również wynajem długoterminowy, którego trend wzrostowy trwa od 2020 roku.

W przypadku leasingu najczęściej przedsiębiorcy decydują się na finansowanie zakupu przez 36 miesięcy, rzadziej przez 48 miesięcy. Z kolei przy wynajmie długoterminowym najpopularniejszymi wariantami są 36 miesięcy oraz 12 miesięcy. Wynajem cieszy się uznaniem przedsiębiorców w krótszym okresie, co pozwala na szybszą i częstszą wymianę floty firmowej.

Leasingiem interesują się głównie mikro i małe przedsiębiorstwa, zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu.

Przedsiębiorcy wolą częściej zmieniać auta na młodsze roczniki

Średnio flota firmowa jest wymieniana co trzy lata. To o wiele szybciej, niż w przypadku klientów indywidualnych, którzy wymieniają swoje samochody rzadziej – średni wiek auta w Polsce wynosi od 13 do 15 lat, a osobówki w wieku ponad 20 lat wciąż stanowią 20% wszystkich polskich aut.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl