Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Wysokie kary za cofanie liczników!

Wysokie kary za cofanie liczników!

Od połowy 2019 roku zaostrzone zostały kary za cofanie liczników w samochodzie. Policja ma obowiązek kontrolowania i spisywania liczników kierowców, a za popełnienie tego przestępstwa grozić może nawet pięć lat więzienia!

Najczęściej do zmiany wskazań licznika w samochodzie dochodzi w Łotwie – tutaj ponad 24% pojazdów ma nieprawidłowe wyniki. Oznacza to, że co czwarty łotewski właściciel używanego samochodu otrzymuje auto, które nie wskazuje prawidłowych odczytów na liczniku.

Na drugim miejscu krajów, w których najczęściej dochodzi do popełniania przestępstwa, którym jest cofanie liczników, jest Rumunia, w której co piąty pojazd wykazuje nieprawidłowy przebieg.

Na kolejnych pozycjach znajdują się Estonia, Litwa, Rosja i Ukraina. W Polsce oraz w Węgrzech udział pojazdów z nieprawidłowymi odczytami na licznikach wynosi 12% i 14%.

Kara za cofanie liczników

Od 25 maja 2019 roku w polskim systemie prawnych wyszczególniono nowe przestępstwo, które polega na zmianie wskazań licznika samochodu, a także ingerencji w prawidłowość pomiaru i zlecanie osobom trzecim dokonywania zmian wskazań licznika lub ingerowania w prawidłowość jego pomiaru.

Art. 306a Kodeksu Karnego jasno zaznacza, że przestępstwo wiąże się z karą 5 lat pozbawienia wolności, a w sytuacji mniejszej wagi karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Już sam fakt ingerencji we wskazania licznika jest przestępstwem, nie trzeba udowadniać nikomu oszustwa.

Co z wymianą licznika na nowy?

Licznik można wymienią wyłącznie w określonych przypadkach, które są uregulowane w art. 81a Ustawy prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. Można wymienić licznik na nowy, jeśli urządzenie nie odmierza przebytego dystansu lub wymaga wymianu elementu, który jest na stałe połączony z drogomierzem i nie można go wymienić osobno.

Co ważne, od 1 stycznia 2020 roku wymiana licznika musi zostać zgłoszona w ciągu 14 dni od momentu montażu i należy to zrobić w stacji kontroli pojazdów. Proces legalizacji licznika nie wymaga okazywania starego drogomierzu.

Przebieg auta – kto może go spisać?

Od 1 stycznia 2020 roku przebieg samochodu lub motocykla mogą kontrolować również policjanci oraz inne służby mundurowe, które są uprawnione do kontroli kierowców. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl