Zadzwoń: 798 30 60 90
Zadzwoń: 798 30 60 90
do kasy suma: 0,00 zł

Rekordowe ceny na stacjach. Czy elektryki dla floty okażą się tańsze?

Rekordowe ceny na stacjach. Czy elektryki dla floty okażą się tańsze?

Paliwo nadal drogie

 

Ceny paliw w Polsce wzrosły w ciągu ostatnich miesięcy i nadal utrzymują się na wyższym poziomie. Litr popularnej "95-tki” kosztuje już średnio 5,22 zł. Najwięcej zapłacimy w dolnośląskim i zachodniopomorskim - średnio 5,32 za litr. Nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie ceny znacząco się obniżyły. Przewidywane przedziały dla konkretnych rodzajów paliw to: 5,20-5,31 zł/litr dla Pb95, 5,13-5,24 zł/litr dla diesla oraz 2,52-2,58 zł/litr w przypadku autogazu. Rosnące ceny na stacjach paliw nasuwają myśl, czy dla firm bardziej opłacalne staną się pojazdy elektryczne?

Wzrost zainteresowania elektrykami

 

Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok są one w Polsce coraz popularniejsze. Pod koniec 2020 r. po polskich drogach poruszało się 20 181 aut z napędem elektrycznym. Jak wynika z raportu „Polish EV Outlook 2020” przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, liczba ta obejmuje 9 751 samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) oraz 10 430 hybryd typu plug-in (PHEV). W ciągu całego zeszłego roku w Polsce zarejestrowano ponad 8 300 używanych aut elektrycznych oraz 1 600 nowych. Warto zaznaczyć, że 2020 rok był rekordowy pod tym względem, gdyż w porównaniu z 2019 r. park aut elektrycznych w naszym kraju rozrósł się aż o ok. 140 proc. Zgodnie z szacunkami PSPA, za 5 lat liczba takich pojazdów w Polsce może wynieść ok. 500 tys. Czy to możliwe? Wiele zależy tutaj od wprowadzanych regulacji prawnych oraz planów dopłat i ulg podatkowych. Jeżeli wszystko się usystematyzuje, to może to być powód dla firm posiadających flotę aut do zmiany. 

 

Zalety elektryków, ale czy dla firmowej floty? 

 

Jedną z najistotniejszych zalet jest możliwość dbania o ekologię i środowisko naturalne. Świadomość na temat ekologii oraz szkodliwości spalin klasycznych aut rośnie w szybkim tempie, a dbanie o środowisko staje się po prostu modne. To jednak nie wszystko. Pojazdy typu BEV gwarantują także wysoką wydajność silnika, co zapewnia im świetnie osiągi, a przy tym jego niższą awaryjność – prosta budowa i minimalizm w eksploatacji powodują, że utrzymanie i użytkowanie takiego auta jest bezpieczne i przewidywalne. Warto też wspomnieć o prostocie ładowania samochodu elektrycznego. Można to zrobić we własnym garażu czy na dedykowanej stacji, a same akumulatory charakteryzują się długą żywotnością i wytrzymałością. W celu naładowania baterii można także korzystać z systemu fotowoltaicznego, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów prądu i jeszcze wyraźniejsze wpisanie się we współczesne ekotrendy. Samochody elektryczne to także większy komfort codziennej jazdy, gdyż gwarantują ciszę podczas ich użytkowania. Firmy staną przed nie lada wyzwaniem logistycznym, jeżeli podejmą decyzję o wymianie aut spalinowych na elektryczne. 

 

Gdzie naładować?

 

Rosnąca liczba aut z napędem elektrycznym, przyczynia się do rozwoju sieci stacji do ładowania. W 2020 r. liczba takich stanowisk wzrosła w Polsce o ponad 30 proc. Pod koniec ubiegłego roku w naszym kraju działało już 1 364 ogólnodostępnych stacji, a łączna liczba punktów ładowania sięgnęła 2 641. Większość z nich, bo aż 67 proc., stanowiły stacje ładowania prądem zmiennym (AC). Pozostałe to stacje szybkiego ładowania prądem stałym (DC). Ponad połowa wszystkich rodzimych stacji ładowania mieści się w miastach, w których liczba mieszkańców przekracza 100 tys. Jak wynika z danych zgromadzonych przez PSPA, najwięcej stacji ładowania w Polsce zlokalizowanych jest w galeriach handlowych (24 proc.), przy ogólnodostępnych parkingach (22 proc.) oraz przy hotelach (21 proc.). Decydując się na zakup samochodu elektrycznego trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki. Warto zastanowić się jak bardzo istotny jest komfort jazdy, a także czy będziemy gotowi na dodatkową logistykę podczas dłuższych podróży. Nie ulega jednak wątpliwości, że elektromobilność w naszym kraju i nie tylko staje się coraz bardziej popularna, a tego typu pojazdy mogą w najbliższych latach zająć ważną pozycję na samochodowym rynku. Warto więc już teraz rozważyć wymianę firmowej floty na pojazdy elektryczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl